Νοέ 202223
c3aae8cb1cb03a9257de1232e872c335 1

ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ΛΗΜΝΟΥ – ΠΟΛΙΟΧΝΗ / ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2022

Το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ Λήμνου στα πλαίσια πρόληψης κοινωνικών ζητημάτων, πραγματοποίησε επισκέψεις στο Γυμνάσιο Μύρινας Λήμνου, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «Πολιόχνη». Οι επισκέψεις έγιναν σε χρονικό διάστημα δύο εβδομάδων και αφορούσαν την υλοποίηση βιωματικών δράσεων που απευθύνονταν στους μαθητές της Α’ και της Γ’ γυμνασίου. Η θεματολογία των δράσεων σχετιζόταν με τις έννοιες της «ομαδικότητας», της «συνεργασίας», της «αποδοχής», της «συμπερίληψης» και του «αποκλεισμού».
Στόχοι των δράσεων, είναι :
 Η καλύτερη γνωριμία των μαθητών μεταξύ τους, η ανάπτυξη και σύσφιξη σχέσεων.
 Η ομαλότερη συνεργασία των μελών της ομάδας στα πλαίσια του αλληλοσεβασμού, της αλληλεγγύης και της ενσυναίσθησης.
 Η αναγνώριση της διαφορετικότητας και η αποδοχή του «άλλου».
 Η προαγωγή της συμπερίληψης όλων των ατόμων, ανεξαρτήτων των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών τους στην κοινωνία, το δικαίωμα όλων των μελών της ομάδας στη συμμετοχή των δράσεών της και αποφυγή ενδεχόμενου αποκλεισμού.

Οι μαθητές συμμετείχαν πρόθυμα και ενεργά στις βιωματικές δράσεις.

Ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Γυμνασίου Μύρινας καθώς και τους συναδέλφους του Κέντρου Πρόληψης «Πολιόχνη» για την εξαιρετική συνεργασία.

από κάτω από: Βιωματικές Δράσεις ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Λήμνου για το έτος 2022-2023, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ ΛΗΜΝΟΥ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΠΟΛΙΟΧΝΗ

Νοέμβριος 2022