Έμφυλες Ταυτότητες-Γυμνάσιο Μούδρου

Μάι 201915

Το επιστημονικό προσωπικό του ΚΕΣΥ Λήμνου, επισκέφθηκε στις 8 Μαΐου, κατόπιν προσκλήσεως, το Γυμνάσιο Μούδρου με αφορμή τη Θεματική τους Εβδομάδα.

Η παρέμβαση είχε ως αντικείμενο την ενημέρωση των μαθητών γύρω από ζητήματα που αφορούν τους ρόλους που μπορεί να αναλαμβάνουν τα φύλα.

Στόχος ήταν η αποδόμηση των έμφυλων στερεοτυπικών αντιλήψεων μέσα από την ανταλλαγή απόψεων.

“Είδα σε όνειρο ότι πέθανε ο παππούς μου και ξύπνησα με δάκρυα”

“Ήμουν πολύ πιεσμένη συναισθηματικά και ξέσπασα στη φίλη μου χωρίς να φταίει.”

“Έκλαψα όταν  γέννησε η μαμά μου.”

“Έκλαψα πρις τρεις μέρες από υπερβολικό θυμό.”

Οι φράσεις αυτές και πολλές άλλες γράφτηκαν ανώνυμα σε χαρτάκι και καταλήξαμε ότι “Δεν έχει σημασία αν κάποιος νιώθει αγόρι ή κορίτσι , γιατί τα συναισθήματα που μοιραζόμαστε είναι ίδια για όλους”.

Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια και τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου Μούδρου για την πρόσκληση και ιδιαίτερα τα παιδιά που μοιράστηκαν μαζί μας τους προβληματισμούς και τις σκέψεις τους. Μερικές φράσεις που μας έμειναν:

“Όλοι οι άνθρωποι είναι το ίδιο, τόσο στις δουλειές του σπιτιού, όσο και έξω από το σπίτι.”

Μετά από το σημερινό  μάθημα ζωής έμαθα να σκέφτομαι πέρα από τα συνηθισμένα.”

“Το σημερινό μάθημα μου έμαθε πως ο καθένας έχει δικαίωμα στη ζωή, άσχετα από το φύλο του.”

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Έμφυλες Ταυτότητες-Γυμνάσιο Μούδρου

Μάιος 2019