Η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση.

Φεβ 201919

Η “Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση” ήταν το σύνθημα που κυριάρχησε στη δράση του ΚΕΣΥ στο Β1 και Β2 του ΕΠΑΛ Μύρινας.

Σκοπός αυτής της δράσης ήταν να βοηθήσει τους μαθητές να ανακαλύψουν στοιχεία τόσο της δικής τους προσωπικότητας , όσο και των άλλων (συμμαθητών και δασκάλων) , έτσι ώστε να καλλιεργηθεί ο σεβασμός στη διαφορετικότητα.

Ξεκινήσαμε μ’ ένα παιχνίδι για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους. Οι ομοιότητες και οι διαφορές μας έγιναν περισσότερο ξεκάθαρες και σαφείς.

Μέσα από δραστηριότητες και τη συζήτηση που ακολούθησε με τα παιδιά συμπεράναμε ότι:

1.  Δεν είναι η εξωτερική εμφάνιση, η εθνότητα ή η αναπηρία που καθορίζει την εξέλιξη του ανθρώπου αλλά οι συνθήκες διαβίωσης, οι ευκαιρίες που του δίνονται και η προσωπικότητα του.
  2. Ένα μόνο χαρακτηριστικό  δεν μας καθορίζει.

Κλείσαμε με τους εξής προβληματισμούς:

Αν η κοροιδία του “διαφορετικού” σου δίνει δύναμη, τότε η προσέγγιση και η γνωριμία μαζί του τί σε κάνει?? Αδύναμο ή ώριμο άτομο??

Ευχαριστούμε πολύ τους καθηγητές του ΕΠΑΛ και τη ψυχολόγο κα Βασιλεία Καρασογιαννίδου για την πρόσκληση!

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η Διαφορετικότητα είναι Δικαίωμα και Κατάκτηση.

Φεβρουάριος 2019