"Τι μας ενώνει…Τι μας χωρίζει.."

Νοέ 201823

Το προσωπικό του ΚΕΔΔΥ Λήμνου στις 22 Νοεμβρίου επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Μούδρου για ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού και καλλιέργεια ενσυναίσθησης.
Το πρόγραμμα περιελάμβανε δύο μέρη:
Μέρος Ι: Κοινωνικό πείραμα για τις διαφορές και τις ομοιότητές μας (“All that we share”).

Μέρος ΙΙ: “Taboo” με ταμπέλες. Στόχος ήταν να προβληματιστούν οι μαθητές σχετικά με τον αντίκτυπο της συμπεριφοράς τους. Επιπλέον, να συζητηθούν οι συνέπειες που προκύπτουν, όταν αντιμετωπίζουμε τους ανθρώπους με στερεότυπα.

Τα παιδιά μοιράστηκαν τις εμπειρίες και τους προβληματισμούς τους και  μέσα από τη συζήτηση καταλήξαμε ότι στους ανθρώπους αποδίδονται ταμπέλες, τις οποίες δεν έχουν διαλέξει οι ίδιοι.
Εάν πετάξουμε τις ταμπέλες, θα καταφέρουμε πραγματικά να γνωρίσουμε τους άλλους και θα δούμε ότι είναι περισσότερα αυτά που μας ενώνουν πάρα αυτά που μας χωρίζουν.

Βγάλτε τις ταμπέλες  και γνωριστείτε αληθινα!

Ευχαριστούμε πολύ τους εκπαιδευτικούς του Γυμνασίου Μούδρου για την υποδοχή και συνεργασία.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο "Τι μας ενώνει…Τι μας χωρίζει.."

Νοέμβριος 2018