Μαΐ 202111

Με στόχο την καθοδήγηση των μαθητών Λυκείου για τη σωστή επιλογή σπουδών, το Ιόνιο Πανεπιστήμιο διοργανώνει διαδικτυακές παρουσιάσεις των ακαδημαϊκών Τμημάτων του, με τίτλο Zoom-Into-Ionio.

Οι παρουσιάσεις απευθύνονται σε μαθήτριες και μαθητές των Λυκείων όλης της χώρας, ιδίως σε αυτούς της Γ΄ Λυκείου, ώστε να έχουν αναλυτική ενημέρωση για όλο το εύρος και τις πτυχές των σπουδών στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο.

Με κεντρικό σύνθημα το «Ανακάλυψε το δικό σου αύριο στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο», η πρωτοβουλία αυτή αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου πλαισίου δράσεων προβολής των προσφερόμενων από το Ιόνιο Πανεπιστήμιο προγραμμάτων σπουδών. Η δράση Zoom-Into-Ionio πραγματοποιείται με την υποστήριξη της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης των Ιονίων Νήσων και θα υλοποιηθεί σε δύο φάσεις.

Στην πρώτη φάση, που θα πραγματοποιηθεί στις 15 και 16 Μαΐου, οι Πρόεδροι και οι καθηγητές των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Ιονίου Πανεπιστημίου θα παρουσιάσουν τα οικεία προπτυχιακά προγράμματα σπουδών με εστίαση, μεταξύ άλλων, στο αντικείμενο των σπουδών, στην ακαδημαϊκή ζωή, καθώς και τις προοπτικές σταδιοδρομίας και επαγγελματικής εξέλιξης των πτυχιούχων.

Στη δεύτερη φάση, που θα πραγματοποιηθεί το αμέσως επόμενο Σαββατοκύριακο (22-23 Μαΐου 2021), θα διοργανωθούν ατομικές συναντήσεις μαθητών και μαθητριών με Καθηγητές από κάθε Ακαδημαϊκό Τμήμα σε «εικονικά» δωμάτια, μέσω διαδικτύου. Οι μαθητές και μαθήτριες θα έχουν έτσι την ευκαιρία να ενημερωθούν άμεσα και έγκυρα επί συγκεκριμένων θεμάτων που μπορεί να τους απασχολούν και σχετίζονται με τις επιλογές τους και την μελλοντική τους ακαδημαϊκή πορεία.

H δράση Zoom-Into-Ionio θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά. Οι σύνδεσμοι για την παρακολούθηση καθώς και το αναλυτικό πρόγραμμα των παρουσιάσεων θα είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα https://connect.ionio.gr.

Δείτε το πρόγραμμα της 15ης και 16ης Μαΐου 2021 εδώ:

από κάτω από: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Zoom-Into-Ionio»: Πανελλήνια δράση του Ιονίου Πανεπιστημίου με παρουσιάσεις των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του στους μαθητές και τις μαθήτριες των Λυκείων, σε όλη την Ελλάδα

Μάιος 2021
    « Απρ   Ιούν »