Αρχείο

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ – ΓΟΝΕΩΝ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΗΣ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ (COVID-19)

* Το παραπάνω υλικό προώθησε στο ΚΕΣΥ Χανίων  η  Μαρία Πολάκη – MSc Ψυχολόγος  του ΚΕΣΥ Χανίων

• Τηλεφωνική γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης

τηλεφωνα βοηθειας

• Βασικός οδηγός υποστήριξης παιδιών εν μέσω πανδημίας – COVID-19

kesy-pierias-covid19-1ΚΕΣΥ ΠΙΕΡΙΑΣ

• Συζητώντας και στηρίζοντας τους μαθητές και μαθήτριες για τον COVID-19

ΧΡΗΣΙΜΕΣ-ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ-ΓΙΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ-ΚΑΙ-ΣΧΟΛΕΙΑ-ΕΚΠΑ

• Ενημερωτικό σημείωμα σχετικά με την αντιμετώπιση ζητημάτων ψυχικής υγείας και τις ψυχοκοινωνικές πτυχές της εξάπλωσης του COVID-19

Ενημερωτικό σημείωμα ΕΠΑΨΥ

Το παραπάνω υλικό προώθησε στο ΚΕΣΥ Χανίων, η Κυριακοπούλου Κωνσταντίνα, Κοινωνική Λειτουργός του ΚΕΣΥ Χανίων

Οδηγίες για γονείς – Μαρκουλάκη Ειρήνη  https://onedrive.live.com/?authkey=%21ACFpRCR%5FdcyY%2Drs&cid=84FD6736D98D100B&id=84FD6736D98D100B%214651&parId=84FD6736D98D100B%21254&o=OneUp

Εξ αποστάσεως υποστηρίξεις από το ΚΕΣΥ Χανίων

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το υπ’ αριθ.  5044/14-11-2020 ΦΕΚ τεύχος  Β΄  :   «Τα Κέντρα Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) σε συνεργασία και με τις κατά περίπτωση λειτουργούσες Επιτροπές Διεπιστημονικής Εκπαιδευτικής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (Ε.Δ.Ε.Α.Υ.) προβαίνουν σε σχεδιασμό και οργάνωση εξ αποστάσεως συμβουλευτικής υποστήριξης των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που παρέχουν σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση καθώς και των γονέων και μαθητών/τριών, που είτε έχουν αξιολογηθεί, είτε απευθύνονται προς τις υπηρεσίες τους πρώτη φορά, αξιοποιώντας τρόπους άμεσης ή έμμεσης υποστήριξης, ηλεκτρονικά (με πλατφόρμες τηλεδιασκέψεων ή email) ή με τηλεφωνική επικοινωνία »

Σύμφωνα με τα παραπάνω όταν υπάρχουν αιτήματα για υποστήριξη, μπορείτε να επικοινωνείτε με το ΚΕΣΥ Χανίων καθημερινά από τις 8.30 – 18.00.

εξ αποστάσεως εκπαίδευση

ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΧΑΝΙΩΝ

Το Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης  (Κ.Ε.Σ.Υ.) Χανίων αποτελεί δομή υποστήριξης της Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων και ιδρύθηκε σύμφωνα με την πρόβλεψη του Ν. 4547/2018.

Αποστολή των Κ.Ε.Σ.Υ. Σύμφωνα με το άρθρο 7 Ν. 4547/2018,  είναι η υποστήριξη των σχολικών μονάδων και των Εργαστηριακών Κέντρων ( Ε.Κ.) της περιοχής αρμοδιότητάς τους για τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην εκπαίδευση και την προάσπιση της αρμονικής ψυχοκοινωνικής τους ανάπτυξης και προόδου. Για την εκπλήρωση της αποστολή τους, τα Κ.Ε.Σ.Υ. δραστηριοποιούνται στους τομείς της διερεύνησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών, της διενέργειας αξιολογήσεων, του σχεδιασμού και της υλοποίησης εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών παρεμβάσεων, καθώς και δράσεων επαγγελματικού προσανατολισμού, της υποστήριξης του συνολικού έργου των σχολικών μονάδων ή των Ε.Κ., της διενέργειας ενημερώσεων και επιμορφώσεων και της ευαισθητοποίησης του κοινωνικού συνόλου.

Νέος Ιστότοπος

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτό είναι το πρώτο σας άρθρο. Αλλάξτε το ή διαγράψτε το και αρχίστε το «Ιστολογείν»!

Δεκέμβριος 2020
« Νοέ