Ενημέρωση γονέων/κηδεμόνων από τους εκπαιδευτικούς

Η επικοινωνία-συνεργασία των γονέων με το Νηπιαγωγείο γίνεται με τους εξής τρόπους:

• Πρώτη ενημερωτική-παιδαγωγική συνάντηση για εκπαιδευτικά και λειτουργικά θέματα τού Νηπιαγωγείου
  • Ενημέρωση  γονέων/ κηδεμόνων θα  γίνεται κατόπιν ενημέρωσης στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις που έχουν δηλωθεί στην αίτηση εγγραφής των μαθητών,όπως επίσης με έγγραφες ανακοινώσεις, προσκλήσεις: μοιράζονται στις τσάντες των παιδιών, όταν το Νηπιαγωγείο χρειάζεται να ενημερώσει τους γονείς για οτιδήποτε αφορά στη λειτουργία και στο παιδαγωγικό του έργο.
  • Εκτάκτως,  όποτε κρίνεται απαραίτητο από την νηπιαγωγό ή τον γονέα/ κηδεμόνα, αφού προηγηθεί τηλεφωνική επικοινωνία με  τη Νηπιαγωγό (2591051121).
  • Οι ατομικές εκπαιδευτικές ενημερώσεις των μαθητών πραγματοποιούνται στο τέλος κάθε εκπαιδευτικού τριμήνου.(Τρία εκπαιδευτικά τρίμηνα: Αρχές Δεκέμβρη, αρχές Μάρτη και αρχές Ιουνίου)
  • Τηλεφωνική επικοινωνία: είναι δυνατή και ενδείκνυται για έκτακτους και σοβαρούς λόγους. Καλό θα ήταν να αποφεύγεται η κατάχρηση της τηλεφωνικής επικοινωνίας, γιατί μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα στη λειτουργία του Νηπιαγωγείου, ιδίως τις πρώτες εβδομάδες μετά την έναρξη τού νέου σχολικού έτους.
    Οι γονείς δεν πρέπει να αμελούν να ενημερώνουν το Νηπιαγωγείο για τις όποιες αλλαγές στους τηλεφωνικούς αριθμούς τους.

Είναι σημαντικό οι γονείς να ανταποκρίνονται στις προσκλήσεις του Νηπιαγωγείου και να συμμετέχουν στις συναντήσεις γονέων και νηπιαγωγών.