Χ.Ο.Π.Α. Ήρωες 112

248

Το σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Χ.Ο.Π.Α. Ήρωες 112», το οποίο εφαρμόζεται παγκοσμίως από τον Παγκόσμιο Οργανισμό για τα Εγκεφαλικά Επεισόδια (World Stroke Organization), το Schools for Health in Europe Foundation (S.H.E.) και την UNESCO, το Πανεπιστήμιο ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΠΑΜΑΚ), σε συνεργασία με την Angels Initiative.

Το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο την εκπαίδευση του γενικού πληθυσμού για τα σημεία και τα συμπτώματα του εγκεφαλικού επεισοδίου, καθώς και του τι πρέπει να κάνει κάποιος αν προκύψει εγκεφαλικό.

Μέσα από το έντυπο  υλικό (το οποίο έχει παρασχεθεί δωρεάν στο σχολείο και στα συμμετέχοντα παιδιά) και μέσα από τις προτεινόμενες διασκεδαστικές δραστηριότητες, οι μαθητές μας εκπαιδεύονται και ενδυναμώνονται, ώστε να είναι ικανά να βοηθήσουν να σωθούν οι παππούδες και οι γιαγιάδες τους.

Το βραβευμένο αυτό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, με θεματική υπερήρωες και υπερηρωίδες που πολεμούν τα εγκεφαλικά επεισόδια, πέρα από τον εκπαιδευτικό του χαρακτήρα, είναι διαδραστικό και ευχάριστο, ενισχύει την ενεργό συμμετοχή των παιδιών, τα διδάσκει να δείχνουν ενσυναίσθηση και αγάπη, ενώ μάλιστα τους παρέχει και πρακτικές γνώσεις για το πώς μπορούν να σώσουν μια ανθρώπινη ζωή.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι, το γεγονός ότι προτείνεται στις οικογένειες των παιδιών που συμμετέχουν μέσω του σχολείου να εγγράφονται στον ιστότοπο fastheroes (http://www.fastheroes.com), έτσι ώστε να αποδέχονται τους όρους και τις προϋποθέσεις και να μπορούν και εκείνοι να συμμετέχουν στη διαδικασία μάθησης.