21. Μαθηματικά-Πράξεις και προβλήματα!

Απρ 202029

Γεια σας παιδάκια μου καλά!
Σήμερα (με διορία μέχρι τη Δευτέρα) θα ήθελα να κάνουμε λίγη εξάσκηση στα μαθηματικά!
Μιας και δεν μπορούμε να δουλέψουμε στο e-me assigmnent, ευκαιρία να κάνουμε εξάσκηση στο τετράδιο. Τα τετράδια θα μου τα δείξετε από βδομάδα στην τηλεδιάσκεψη που θα κάνουμε!
Θα ξεκινήσουμε με τις πράξεις που κάνατε ή θα κάνετε στο e-me content.
Σήμερα θέλω να τις αντιγράψετε μία μία στο τετράδιό σας ΚΑΘΕΤΑ,
και να τις λύσετε ΚΑΙ εκεί.

Θέλω να φαίνεται το κρατούμενο όπου υπάρχει!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΔΙΟΥ. ΤΡΕΙΣ-ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ!!

Στη συνέχεια θα επιλέγετε τη σωστή απάντηση στο κουίζ, και θα προχωράτε παρακάτω.

Το ίδιο θα κάνετε και με τις αφαιρέσεις:

Στη συνέχεια θέλω να αντιγράψετε και να λύσετε τα παρακάτω προβλήματα στο τετράδιο των μαθηματικών σας.

1. Το σχολείο μας πέρυσι είχε 145 αγόρια και 139 κορίτσια. Φέτος έχει 117 αγόρια και 128 κορίτσια. Πόσοι λιγότεροι είναι οι μαθητές φέτος στο σχολείο μας, σε σχέση με πέρσι;

2. Στο θέατρο της γειτονιάς, χτες παρακολούθησαν την παράσταση 1982 θεατές. Από αυτούς οι 859 ήταν γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Πόσοι ήταν οι άνδρες που παρακολούθησαν την παράσταση αυτή;

3. Ένα μαγαζί πούλησε σήμερα  7 υπολογιστές.Ο κάθε υπολογιστής κόστιζε 300 €.
Πόσα χρήματα πήρε το μαγαζί από όλους τους υπολογιστές;