1. Ας μιλήσουμε για τον Κοροναϊό

Μαρ 202023

Αγαπητά μου παιδιά (μαθητές του Γ1, του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών),

Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα δυστυχώς πολύ απότομα αναγκαστήκαμε να απομονωθούμε και όπως όλα δείχνουν θα πρέπει να παραμείνουμε απομονωμένοι για πολύ καιρό ακόμα. Προκειμένου να μη χάσουμε επαφή και να μην πάει χαμένος ο κόπος που κάνατε όλη τη χρονιά, θα επικοινωνούμε από δω καθημερινά, όπου θα σας βάζω κάποιες ασκήσεις, τις οποίες θα αντιγράφετε και θα λύνετε στα τετράδιά σας. Επειδή όταν θα ξαναβρεθούμε, θα έχει περάσει πολύς καιρός, είναι πολύ σημαντικό να γράφετε την ημερομηνία και φυσικά τα καλύτερά σας γράμματα!

Αν σήμερα άνοιγαν τα σχολεία, το πρώτο πράγμα για το οποίο θα συζητούσαμε θα ήταν φυσικά ο κορονοϊός.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με ένα παραμύθι: (κάντε κλικ πάνω στην εικόνα και διαβάστε το παραμύθι)

Στη συνέχεια παρακολουθήσετε το παρακάτω βιντεάκι:

Τέλος, θα ήθελα να απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις στο τετράδιό σου:
1. Συμφωνείς ή διαφωνείς με τη συμπεριφορά του Γιώργου και γιατί;

2. Αν τον συναντούσες τι θα του έλεγες;