13. Το ημερολόγιο της καραντίνας

Απρ 20208

Αγαπητά μου παιδάκια,
Σήμερα θα σας γράψω εδώ την πρότασή μου, γιατί θέλω να περιμένω λίγο ακόμα, μέχρι να ακούσουν το παραμύθι που είναι πάνω πάνω στον τοίχο της πλατφόρμας, και να γράψουν ένα σχόλιο και οι υπόλοιποι μαθητές.
Σήμερα λοιπόν θα σας προτείνω να φτιάξετε το ημερολόγιο του “μένουμε σπίτι” ή…. το ημερολόγιο της καραντίνας. Μη φοβάστε, δε θα σας βάλω να γράφετε πολλά!!!
Θα πάρετε ένα τετράδιο ή σημειωματάριο στο οποίο θα γράφετε κάθε μέρα, μέχρι να ξαναπάμε σχολείο, το δικό σας ημερολόγιο με έναν διαφορετικό τρόπο, ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:

1. Γράφω μια λέξη για τη σημερινή μέρα ή σαν τι μοιάζει η σημερινή μέρα;

2. Αν ήταν χρώμα, τι χρώμα θα ήταν; Γιατί;

3. Ζωγραφίζω κάτι (ή κολλώ μια εικόνα) που θα ήθελα να δείξω στους συμμαθητές μου για τη σημερινή ημέρα.

4. Γράφω ένα δίστιχο με ομοιοκαταληξία ή ένα χαϊκού

5. Από το παράθυρό μου σήμερα είδα… (γράφω ή ζωγραφίζω)

6. Γράφω κάτι για σήμερα σε έναν φανταστικό ή πραγματικό φίλο,
ή πώς πέρασα σήμερα. (Αυτό μπορεί να είναι μία πρόταση ή ένα μικρό κειμενάκι.)

Αν κάποια μέρα δε σας βγαίνει κάτι από τα παραπάνω (1,2,3,4,5 ή 6), μπορείτε να το παραλείψετε.

Να ένα παράδειγμα.

πηγή-πρόταση του συντονιστή μας: κ. Χαβιάρη Πέτρου

Μόλις τελειώσουν όλα αυτά και επιστρέψουμε στην καθημερινότητά μας, πιστεύω ότι θα σας αρέσει που θα έχετε στα χέρια σας  ένα τέτοιο μικρό βιβλίο φτιαγμένο από σας!! Μην ξεχάσετε να ζωγραφίσετε κι εξώφυλλο!