Πολιτιστικό πρόγραμμα “Ιστορίες «δραπετεύουν» μέσα από έργα τέχνης… και μεταμορφώνονται και πάλι σε εικόνες!”

Κατά το σχολικό έτος 202ο-21 οι μαθητές της Δ’ τάξης του ολοήμερου τμήματος του 88ου Δ.Σ. Θεσσαλονίκης υλοποίησαν το πολιτιστικό πρόγραμμα “Ιστορίες «δραπετεύουν» μέσα από έργα τέχνης… και μεταμορφώνονται και πάλι σε εικόνες!”, με υπεύθυνες εκπαιδευτικούς την κ. Κατερίνα Κατσιούρα-ΠΕ08, την κ. Γιαζάση Ελισάβετ-ΠΕ06 και την κ. Αργυροπούλου Νίνα, ΠΕ86.

Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή και ανέλυσαν έργα τέχνης, εμπνεύστηκαν και δημιούργησαν τα δικά τους ζωγραφικά έργα, τα οποία έγιναν αφορμή για να γράψουν δικές τους ιστορίες.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος ήταν οι μαθητές/τριες

• Να συνδέσουν τις εικαστικές τέχνες με την λογοτεχνία.
  • Να γνωρισουν έργα τέχνης και να προσεγγίσουν την ανάλυσή τους.
  • Να αξιοποιήσουν δεξιότητες για την δημιουργία και εικονογράφηση μικρών ιστοριών. Δημιουργική γραφή.

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα του προγράμματος στο παρακάτω βίντεο: