«Ταξίδι στην Ευρώπη!»- Teachers 4 Europe 2017-2018

Το πρόγραμμα «Ταξίδι στην Ευρώπη!» υλοποιήθηκε στο 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης από 23 μαθητές της Γ1 τάξης με υπεύθυνη Τ4Ε την Αικατερίνη Κατσιούρα (ΠΕ08) σε συνέχεια του προγράμματος «Ζωγραφί-Ζωντας (σ)την Ευρώπη – Παί-ΖΩ και Μαθαίνω!» που υλοποιήθηκε από το ίδιο τμήμα το προηγούμενο σχολικό έτος. Ταξιδεύοντας και φέτος στη γνώση μέσα από το επιτραπέζιο παιχνίδι που είχαν δημιουργήσει πέρυσι οι μαθητές/τριες ήρθαν και πάλι σε επαφή με τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, γνώρισαν τις πρωτεύουσές τους, τις σημαίες τους, σημαντικούς εκπροσώπους, μνημεία και έργα τέχνης των λαών της Ευρώπης. Επίσης παίξαμε παιχνίδια στο διαδίκτυο στη Γωνιά του Παιδιού (http://europa.eu/kids-corner/index_el.htm).

Οι εργασίες μας φέτος στηρίχθηκαν στο έντυπο «Διαβατήριό για την Ευρωπαϊκή Ένωση» που προμηθευτήκαμε από το Europe Direct Θεσσαλονίκης. Κάθε μαθητής/τρια μας παρουσίασε μια χώρα της Ε.Ε. και μάθαμε το όνομα της κάθε χώρας στη γλώσσα της, στη διεθνή γλώσσα και στη γλώσσα μας. Συγκεντρώσαμε από το διαδίκτυο τις σημαίες όλων των χωρών τις Ε.Ε και ηχογραφήσαμε τα ονόματά τους στην ελληνική γλώσσα. Στην εφαρμογή Μoovly δημιουργήσαμε ένα βιντεάκι με τον χάρτη της Ευρώπης, όπου εμφανίζονται οι σημαίες των χωρών πάνω σε κάθε χώρα και ακούγονται τα ονόματα των χωρών με τις φωνές των παιδιών.