Eγκαίνια της έκθεσης του Παιδικού Διαγωνισμού 2016 Φανταστικές Κυκλάδες

Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης προσκαλεί το κοινό στα εγκαίνια της έκθεσης του Παιδικού Διαγωνισμού 2016  Φανταστικές Κυκλάδες και στη Βράβευση των 16 Νικητών του Διαγωνισμού.

Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι που ανάμεσα στους νικητές είναι και η μαθήτρια Στέλλα Τσακίρη που πέρυσι φοιτούσε στο 88ο Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης, αλλά και για τη συμμετοχή της πλειονότητας των μαθητών του σχολείου που έβαλαν τη φαντασία τους και το μεράκι τους και δημιούργησαν έργα για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό με θέμα “Φανταστικές Κυκλάδες. Φτιάξε το νησί σου!”

νικητές ΚΜΤ

DSC03327 DSC03373 DSC03379 Στέλλα Τσακίρη

Γονείς και παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ένα εργαστήριο animation με θέμα τις Φανταστικές Κυκλάδες και πρωταγωνιστές τα νησιά. Με την καθοδήγηση του Μπάμπη Αλεξιάδη, Animator & media artist, θα δημιουργήσουν ένα ομαδικό έργο, μια μικρού μήκους ταινία με κινούμενες εικόνες.

Το εργαστήριο θα είναι ανοιχτό, με συνεχόμενη ροή και ολιγόλεπτη συμμετοχή μικρών και μεγάλων.

Εγκαίνια έκθεσης

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου, 2016, 18.00-21.00