18 Ιουνίου 2014 “Ρωμαίος και Ιουλιέτα – Σαν το σκύλο με τη γάτα”, 1ο Δημοτικό Πολυγύρου

Οι μαθητές της  Στ΄ Τ’αξης του 10υ Δημοτικού Πολυγύρου παρουσίασαν την παράσταση “Ρωμαίος και Ιουλιέτα – Σαν το σκύλο με τη γάτα” στο Ανοιχτό Θέατρο Πολυγύρου, στις 18 Ιουνίου. Μέσα από πολύ χορό και τραγούδι τα παιδιά αποχαιρέτησαν τις τάξεις του Δημοτικού σχολείου και άνοιξαν τα φτερά τους για την νέα τους σχολική ζωή στο Γυμνάσιο. Οι θεατές απόλαυσαν μια φαντασμαγορική παράσταση, η οποία πρωτοπαρουσιάστηκε στην παιδική σκηνή του Κ.Θ.Β.Ε. σε διασκευή/σκηνοθεσία του Γιάννη Καλατζόπουλου και μουσική σύνθεση Γιούρι Στούπελ. Οι μαθητές μας έφεραν την παράσταση ακόμα πιο πολύ στα μέτρα τους με την καθοδήγηση της θεατρολόγου του σχολείου μας, κ.Χριστίνας Γιαγκούλη και της μουσικού, κ.Στέλλας Λιναρδή. Πολύτιμη στήριξη στην παράσταση έδωσαν στους μαθητές τους και οι δάσκαλοί τους, κ.Μαρία Κουλουμτούρη  και κ.Μιχάλης Δρούγκας . Τα σκηνικά της παράστασης επιμελήθηκε η εικαστικός κ. Κατερίνα Κατσιούρα. Και φυσικά τίποτα από όλα αυτά δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί  χωρίς την συμβολή της διευθύντριας του σχολείου, κ. Ιφιγένειας Παρούση.