Υλικό για το  ψηφιακό σχολείο

Υλικό για το ψηφιακό σχολείο

6 Ιανουαρίου 2019 Δεν επιτρέπονται σχόλια Από Κατερίνα Νικολακοπούλου

Υλικό από την επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Ανάδειξη Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πρακτικών Αξιοποίησης Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Περιεχομένου στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και πρόσβαση σε προχωρημένες λειτουργίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου», που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 20/12/2018 στο ΙΤΥΕ “ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ” Πάτρας στο πλαίσιο της αυτομόρφωσης των ΣΕΕ του ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας.

1.  Παρουσίαση για το Ψηφιακό Σχολείο που είναι αναρτημένη από το ΙΤΥΕ. Μπορείτε να την ανοίξετε πατώντας ΕΔΩ.
  2. «ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ – ΨΗΦΙΑΚΑ ΑΠΟΘΕΤΗΡΙΑ και ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ για ΨΗΦΙΑΚΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ 2018-05-15-v1.0». Οδηγός σχετικά με τις διαδικτυακές υπηρεσίες του Ψηφιακού σχολείου, πατήστε ΕΔΩ.
  3.  «Πρότυπο-ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ», πατήστε  ΕΔΩ.
  4.  «Πρότυπο-ΤΙΤΛΟΣ» Πρότυπο Παρουσίασης της εκπαιδευτικής πρακτικής (αρχείο .ppt), πατήστε ΕΔΩ.
  5.  «Πρότυπο-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ» Πρότυπο Περιγραφής Περιβαλλοντικής Εκπαιδευτικής Πρακτικής (αρχείο .docx), πατήστε ΕΔΩ.
  6.  «Trusted sites» Λίστα ιστοτόπων και αποθετηρίων από όπου επιτρέπεται η δεικτοδότηση(αρχείο .docx), πατήστε ΕΔΩ.
  7.  «e-me_content_use_case_scenario». Ένα «Σενάριο χρήσης» της εφαρμογής με τα εργαλεία δημιουργίας ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου, πατήστε ΕΔΩ.

Το υλικό μας διέθεσε η  Δρ Αγγελική Γαριού, Πρέσβειρα δράσης “ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ”, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04 Φυσικών Επιστημών ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας