Πρόγραμμα etwinning Painting Feelings

Πρόγραμμα e twinning «Ζωγραφίζοντας τα συναισθήματα»

Ένα πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν:

8 σχολεία της Ευρώπης, έξι από την Ελλάδα,
ένα από τη Λιθουανία και ένα από τη Ρουμανία

Ένα κίνητρο για την ενασχόλησή μας με υπολογιστικά περιβάλλοντα στην τάξη μας

• Το έργο αποτέλεσε αφετηρία για την χρήση και την αξιοποίηση των Νέων Τεχνολογιών στην εκπαιδευτική διαδικασία.
  • Μέσα από δραστηριότητες που προάγουν την ομαδοσυνεργατική μάθηση, οι μαθητές γνώρισαν απλές λειτουργίες του Η/Υ (άνοιγμα, κλείσιμο, αντιγραφή, επικόλληση) αλλά και πιο σύνθετες μέσω των διάφορων προγραμμάτων και λογισμικών. Εξοικειώθηκαν με την πλατφόρμα twinspace, γνωρίζοντας τις δυνατότητές της. Δημιουργήθηκαν εικονικοί τοίχοι (padlet.com, Linoit.com)με το παραγόμενο υλικό καθώς και χάρτες των συνεργαζόμενων νηπιαγωγείων.
  • Στην εφαρμογή Answergarden καταγράφηκαν τα συναισθήματα των μαθητών και η τελική αξιολόγηση των εκπαιδευτικών. Για τα συναισθήματα, τις σχολικές γιορτές και για το τελικό project δημιουργήθηκαν πολυμεσικές αφίσες (thinglink.com).Οι συνεργατικές ιστορίες καταγράφηκαν σε αρχεία google.doc, στην εφαρμογή titanpad.com και δημοσιεύτηκαν σε μορφή ηλεκτρονικών βιβλίων (issu.com).Χρησιμοποιώντας online εργαλεία συνεργατικής ζωγραφικής (awwapp.com) δημιουργήθηκαν πίνακες που παρουσιάστηκαν με μορφή εικονικής έκθεσης στην εφαρμογή genial.ly Επίσης έγινε παρουσίαση εργασιών στο Prezi.com και χρησιμοποιήθηκαν εργαλεία αξιολόγησης (google forms, tricider.com).

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

1. Να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, να τα κατανοούν και να τα ελέγχουν

2. Να επικοινωνούν, να συνεργάζονται μεταξύ τους και να βρίσκουν τρόπους επίλυσης συγκρούσεων

3. Να αναγνωρίζουν και να αποδέχονται τα συναισθήματα των γύρω τους

να ακούν με προσοχή τους άλλους όταν εκφράζουν τα συναισθήματά τους

4. Να αντιληφθούν ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι αντίδρασης σε κάποιο συναίσθημα, και κάποιοι πρέπει να αποφεύγονται

5. Να χρησιμοποιούν ποικίλους τρόπους για να επιλύουν τις διαφωνίες τους

6. Να αντιληφθούν πως όλα τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά

7. Να συνειδητοποιήσουν τις συνέπειες της συμπεριφοράς τους στους άλλους

κάνετε κλικ στην παρουσίαση προγράμματος για να το δείτε

παρουσίαση προγράμματος

;