Εισαγωγικό μάθημα Ρομποτικής

Σήμερα ξεκίνησε το μάθημα ρομποτικής μα την κυρία Νικολέτα μητέρα του μαθητή μας Δημήτρη .Εκ των προτέρων την ευχαριστούμε θερμά για την συνεργασία , σήμερα με υπομονή και γλυκύτητα εισήγαγε τα νήπια στην γλώσσα του προγραμματισμού μέσω συμβολικής λειτουργίας και στην Ρομποτική. Κάποια νήπια είχαν κάνει ρομποτική και προγραμματισμό ήταν βοηθητικά στην όλη διαδικασία. Γνωρίσαμε τον Sammy.To συγκεκριμένο ρομπότ σε μορφή σάντουιτς κατασκευάστηκε από τα νήπια ,ακολουθώντας τις οδηγίες, με την υποβοήθηση της κυρίας Νικολέτας. Ξεκινήσαμε από ένα κουτί που περιείχε lego και διάφορα εξαρτήματα γρανάζια όλα σε κομματάκια και η πίστα σε μορφή παζλ. Τα νήπια κλήθηκαν στο πρώτο μάθημα να κατασκευάσουν το ρομποτάκι , να μάθουν να το προγραμματίζουν και να το τοποθετήσουν στην πίστα ώστε να εκτελέσει τις εντολές τους μέσω του προγραμματισμού τους, Προυπόθεση ήταν να μετρήσουν σωστά τα τετράγωνα της πίστας, ώστε να κατευθύνουν το Sammy σε ευθεία διαδρομή ή στρίβοντας.

Ανοίξαμε το κουτί και επεξεργαστήκαμε τα κομμάτια

Διαβάζουμε τις οδηγίες .

IMG 8389  IMG 8390 1 IMG 8399

Τα παιδιά διαβάζουν το σκίτσο , ανακαλύπτουν και συνθέτουν το ρομπότ.

Η ομάδα συνεργάζεται.

IMG 8413Mαθαίνουμε το start – stop.

Mετράμε οικοδομικά τετράγωνα και σχηματίζουμε διαδρομές ( Ευθεία διαδρομή ).

IMG 8409 η πίστα μας

Συναρμολογήσαμε την  πίστα σαν παζλ.

Σχηματίσαμε ομάδα και ακουλουθώντας τις οδηγίες του βιβλίου κατασκευάσαμε τον Sammy.

το αποτέλεσμα

O Sammy

Χελιδονίσματα

Αν και ο καιρός είναι ακόμη χειμωνιάτικος εμείς χθες τηρήσαμε το παραδοσιακό έθιμο  . Είπαμε τα κάλαντα του Μάρτη σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού και τέλος και στον διευθυντή του 4ου Δημοτικού Σχολείου κ.Καραμούζα.