ΕΝΑΡΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22

22ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Αξιότιμοι Γονείς και Κηδεμόνες, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά με τα εξής:

Την Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου 2021, ημέρα έναρξης του Διδακτικού έτους 2021-2022, όλα τα νήπια θα προσέλθουν στον Αγιασμό με μάσκες. Ο Αγιασμός όπως έχετε ενημερωθεί θα γίνει στον αύλειο χώρο του 9ου Δημοτικού Σχολείου.  Η είσοδος στον προαύλιο χώρο επιτρέπεται μόνο  στα νήπια – προνήπια  και στο προσωπικό του σχολείου.  Η είσοδος των γονέων στο χώρο του σχολείου δεν είναι επιτρεπτή κατά τη διάρκεια του Αγιασμού.

Μετά τον Αγιασμό θα ακολουθήσει σύντομη ενημέρωση για το προσωρινό πρόγραμμα της εβδομάδας.

Λεπτομερής ενημέρωση θα γίνει την Τρίτη στις 14/9.

Όλοι οι μαθητές καθημερινά θα πρέπει να έχουν μαζί τους τουλάχιστον δύο μάσκες . (Συστήνεται να έχουν 4). Καλό θα είναι να έχουν δύο σακουλάκια, ένα με την ένδειξη καθαρές και ένα με την ένδειξη χρησιμοποιημένες.

Σε περίπτωση που μαθητής δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του ως προς την υποχρεωτική χρήση μάσκας (μη ιατρικής ή ιατρικής/χειρουργικής), αλλά και την επίδειξη της  ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΥ ΑΥΤΟΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ (SELF TEST) COVID-19 δεν θα του επιτρέπεται η είσοδος στη σχολική τάξη. Βεβαίωση self-test δεν οφείλουν να φέρουν οι μαθητές που  έχουν πιστοποιητικό  βεβαίωσης παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου),

Οι γονείς θα προμηθεύονται ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10)

Υπενθυμίζεται ότι:

• το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9,

Παρακαλούμε ιδιαίτερα όλοι οι γονείς, όταν διαπιστώνουν στο παιδί τους συμπτώματα συμβατά με κρούσμα covid-19 αλλά και οποιαδήποτε αδιαθεσία, να το κρατούν προληπτικά στο σπίτι, προφυλάσσοντας με τον τρόπο αυτό τόσο το ίδιο και τους συμμαθητές του, όσο και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Να ενημερώνουν για την απουσία και το λόγο την προϊσταμένη ή και τον /την εκπαιδευτικό της τάξης.

Θα θέλαμε να σας βεβαιώσουμε ότι έχουμε λάβει όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα, προκειμένου η σχολική χρονιά 2021-2022, να εξελιχθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με υγεία και καλή πρόοδο για τα  νήπια

Απαραίτητη είναι η καλή   συνεργασία  μας με όλους τους γονείς! Για οποιοδήποτε πρόβλημα επικοινωνείτε με την Προϊσταμένη  του Νηπιαγωγείου(απουσίες, ερωτήματα)στο μέιλ: :. mail@22nip-kater.pie.sch.gr και το τηλ 2351078019

Οι ενημερώσεις θα γίνονται μέσα από το mail του νηπιαγωγείου ή και το προσωπικό email  της προϊσταμένης (σε περίπτωση που δεν εiναι δυνατή η επικοινωνία από το email του νηπιαγωγείου).

Οι δια ζώσης συναντήσεις θα ακολουθήσουν τα υγειονομικά πρωτόκολλα του ΥΠΑΙΘ.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΨΥΧΑ ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Για το σύλλογο Διδασκόντων

Παρασκευή Μπέλλου