katatma's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

Ημερίδα ΕΜΕ για τα Mαθηματικά του Covid19.

Ιαν 202124
ΣΗΜΕΡΑ!!!
Κυριακή 24/1/2021 ώρα 11:00 e -ημερίδα της Ε.Μ.Ε:
Διαδικτυακή ημερίδα:
Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία διοργανώνει διαδικτυακή ημερίδα με θέμα
“Τα Μαθηματικά στην πανδημία Covid-19”
Ομιλήτρια : Βάνα Σύψα,
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Επιδημιολογίας και Ιατρικής Στατιστικής
στο Εργαστήριο Υγιεινής, Επιδημιολογίας και Ιατρικής Στατιστικής
της Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ
Συντονίζουν:
Ανάργυρος Φελλούρης, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ, Πρόεδρος της ΕΜΕ
Ιωάννης Εμμανουήλ, Κοσμήτορας Σχολής Θετικών Επιστημών ΕΚΠΑ , Μέλος του Δ.Σ. της ΕΜΕ
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2021 ώρα 11:00
μέσω της πλατφόρμας Zoom στο σύνδεσμο
Ακούμε να συμβαίνουν γύρω μας, φαίνονται οικεία μετά από τόση επανάληψη και ταυτόχρονα όμως είναι τόσο άγνωστα:
ΙΑΤΡΙΚΗ,ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ, ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΑ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ… και συνδετικός κρίκος ο ΜΟΝΤΕΛΟΠΟΙΗΤΗΣ: Επιδημιολόγος με μαθηματική κατάρτιση ή
Μαθηματικός με επιδημιολογικές γνώσεις!
“Οι λοιμώδεις ασθένειες είναι ένα σοβαρό πρόβλημα για τον παγκόσμιο πληθυσμό. Κάθε χρόνο εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από επιδημίες. Μαθηματικά μοντέλα μπορούν να βοηθήσουν στην κατανόηση της εξάπλωσης και της χωρικής διασποράς αυτών των ασθενειών που οδηγούν σε επιδημία και να προβλέψουν την εξάπλωση ή εξάλειψη μιας ασθένειας. Επίσης μπορούν να τεστάρουν διάφορες στρατηγικές ελέγχου των επιδημιών και να βοηθήσουν τις αρχές να προετοιμαστούν καλύτερα για να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικότερα τις συνέπειες μιας ενδεχομένης επιδημίας. Μαθηματικά μοντέλα βοηθούν στο να βρεθούν βέλτιστες στρατηγικές εμβολιασμού του πληθυσμού, όπως για παράδειγμα το πότε θα γίνει ο εμβολιασμός, ποιες ηλικιακές ομάδες θα εμβολιαστούν, σε ποια σημεία του χώρου που βρίσκεται ο πληθυσμός θα γίνει, κλπ. Μαθηματικά μοντέλα βοηθούν στο να εκτιμήσουμε και να ελέγξουμε πολλές ποσοτικές υποθέσεις πάνω στις επιδημίες αλλά και να προσδιορισθεί η ευαισθησία των προβλέψεων στις αλλαγές των τιμών των παραμέτρων που σχετίζονται με τις επιδημίες.”
“…Όλες οι κυβερνήσεις βασίζουν εν πολλοίς τις αποφάσεις τους στο πώς εξελίσσεται ο δείκτης R0 μεταδοτικότητας/αναπαραγωγής του κορονοϊού, στην ουσία περιμένουν από έναν επιδημιολόγο με μαθηματική κατάρτιση ή από έναν μαθηματικό με επιδημιολογικές γνώσεις να συγκεντρώσει διάφορους αριθμούς (νέα κρούσματα, θάνατοι, αριθμοί διασωλημένων, αναρρωσάντων κ.ά.), να τους βάλει σε ένα μαθηματικό μοντέλο και να εξάγει συμπεράσματα…”
από κάτω από: ΕΜΕ| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημερίδα ΕΜΕ για τα Mαθηματικά του Covid19.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Time is money…

Σαν σήμερα

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη