Εργαστήρια δεξιοτήτων 2ος κύκλος – Φροντίζω το περιβάλλον – Ανακυκλώνω

Στον δεύτερο κύκλο των εργαστηριών μας με τίτλο ¨Κυκλώνω και ανακυκλώνω¨  θα ασχοληθούμε με το περιβάλλον και την ανακύκλωση.

Μέσα από το πρόγραμμα τα παιδιά αναγνωρίζουν ως λύσεις του περιβαλλοντικού προβλήματος το τρίπτυχο: Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση, κατανοούν την ευθύνη τους απέναντι στο περιβάλλον δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στη διαχείριση αστικών αποβλήτων και παράλληλα ενημερώνονται και ευαισθητοποιούνται σχετικά με τη βιώσιμη ανάπτυξη και έναν τρόπο ζωής σε αρμονία με τη φύση.

1. Ξεχωρίσαμε τα σκουπίδια μας και τα ομαδοποιήσαμε

τα πετάξαμε στους ανάλογους κάδους και υποσχεθήκαμε να το κάνουμε αυτό κάθε μέρα στο σχολείο αλλά και στο σπίτι μας.

2. Τα σκουπίδια παιχνίδια; Σκεφτήκαμε παιχνίδια που μπορούμε να παίξουμε με τα “σκουπίδια” μας και διασκεδάσαμε.

3. Φτιάξαμε το δικό μας επιτραπέζιο με θέμα την ανακύκλωση

4. Είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο με θέμα το Περιβάλλον και την Ανακύκλωση

5. Παίξαμε θεατρικά παιχνίδια και τραγουδήσαμε τραγούδια για την ανακύκλωση.