Περιγραφή Kit Lego WeDo 2.0

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το WeDo 2.0 περιέχει μηχανοκίνητα μοντέλα LEGO® προηγμένης τεχνολογία, και ξεκάθαρα δομημένα πρότζεκτ που βασίζονται σε πρότυπα. Το βασικό πακέτο και τα ψηφιακά εργαλεία για την τάξη παρέχουν μια εξαιρετική πλατφόρμα για την εκμάθηση της φυσικής επιστήμης, προσφέροντας ένα καινοτόμο τρόπο για τους μαθητές να αναπαραστήσουν την πραγματικότητα, να διεξάγουν έρευνα, και να χρησιμοποιήσουν τις δεξιότητες του σχεδιασμού παράλληλα με την ανάπτυξη της γνώσης των εφαρμογών της φυσικής επιστήμης

1. Το Κιτ περιέχει 280 τεμάχια.

Προτείνεται για Ηλικίες 7+

Σχεδιασμένο για το Δημοτικό, το WeDo 2.0 Core Set, Software, and Get Started Project (βασικό πακέτο, λογισμικό και εισαγωγικό πρότζεκτ) είναι μια απτή λύση που πυροδοτεί την περιέργεια των μαθητών και ενισχύει τις δεξιότητές τους στον τομέα της φυσικής επιστήμης, της μηχανικής, της τεχνολογίας και της κωδικοποίησης.

2. Το βασικό πακέτο WeDo 2.0 Core Set περιλαμβάνει:

• Ένα δοχείο αποθήκευσης

• SmartHUB

• Μεσαίο κινητήρα

• Αισθητήρα κίνησης

• Αισθητήρα κλίσης

και κατασκευαστικά εργαλεία για δύο μαθητές. Το λογισμικό περιλαμβάνει ένα εισαγωγικό πρότζεκτ το οποίο παρέχει μια εμπειρία γνωριμίας με το υλικό, το λογισμικό και τα εργαλεία τεκμηρίωσης. Το λογισμικό που υποστηρίζεται από υπολογιστή και tablet παρέχει ένα περιβάλλον προγραμματισμού εύκολο στη χρήση, που δίνει ζωή σε μοντέλα μαθητών LEGO®.

3. Tα οφέλη στη διδασκαλία STEM

Η χρήση του εκπαιδευτικού πακέτου LEGO Education WeDo 2.0 Core set στη διδασκαλία STEM ενισχύει τη δυνατότητα αφομοίωσης των μαθητών των βασικών πρακτικών των φυσικών επιστημών και της μηχανικής.

Οι μαθητές θέτουν ερωτήματα και λύνουν προβλήματα. Επιπλέον δημιουργούν μοντέλα, σχεδιάζουν πρωτότυπα, ερευνούν, αναλύουν και ερμηνεύουν δεδομένα, χρησιμοποιώντας αλγοριθμικό τρόπο σκέψης. Με αυτό τον τρόπο αμφισβητούν, βασισμένοι σε επιστημονικές αποδείξεις, αποκτούν, αξιολογούν και επικοινωνούν τη γνώση.

Αναπτύξτε τις δεξιότητες των μαθητών σας μέσα από βιωματικές δραστηριότητες, καλύπτοντας επιστημονικά πεδία, όπως οι φυσικές επιστήμες, η μηχανική και η τεχνολογία. Βελτιώστε την ικανότητα των παιδιών στην επίλυση προβλήματος, στην κριτική ικανότητα, την επικοινωνία, τη συνεργασία. Ενσωματώστε τη χρήση ψηφιακών εργαλείων, ώστε να βοηθήστε τα παιδιά να αναπτύξουν αλγοριθμικό τρόπο σκέψης.

4. Παιδαγωγικά Οφέλη

• Διερεύνηση, σχεδιασμός και κατασκευή λύσεων
  • Εμπλοκή των μαθητών στις φυσικές επιστήμες μέσω της συσχέτισης και της πρακτικής εφαρμογής τους
  • Βασικές δεξιότητες προγραμματισμού