Στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής, η Ε΄ τάξη του Σχολείου μας επισκέφθηκε τον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας στην Πτολεμαΐδα με υπεύθυνους τον κύριο Χαράλαμπο Ζαραφίδη και την κυρία Βασιλειάδου Ξένια. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από το προηγμένο τεχνολογικά περιβάλλον του πόλου καινοτομίας, έπαιξαν με τα ρομποτάκια, προγραμμάτισαν, ανέλαβαν ρόλους (Εκπρόσωπος, Μηχανικός, Προγραμματιστής), διεκπεραίωσαν όλες τις αποστολές κάποιες φορές με επιτυχία και κάποιες με λιγότερη επιτυχία. Στο τέλος όμως κέρδισαν μια μοναδική εμπειρία.