ΕΚΘΕΣΗ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ σχολικού έτους 2016-17

Την  Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 και ώρα 9.00π.μ – 11.30μμ., πραγματοποιήθηκε έκθεση με τις «δημιουργίες» των μαθητών μας στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας. Παρουσιάστηκαν ατομικές και ομαδικές κατασκευές των μαθητών της Α΄ και Β΄ τάξης αντίστοιχα.

Η εκδήλωση αποτέλεσε μια ευκαιρία όπου οι μαθητές και μαθήτριες χάρηκαν που οι συμμαθητές τους, οι εκπαιδευτικοί, οι γονείς καθώς και ο Σχολικός Σύμβουλος του μαθήματος της Τεχνολογίας κ. Τζωρτζάκης αγκάλιασαν και επιβράβευσαν την προσπάθεια τους.

Η έκθεση μετατράπηκε σε γιορτή όπου οι δημιουργοί των έργων μπόρεσαν να περιγράψουν τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισαν, μελέτησαν, κατασκεύασαν και έγραψαν την δική τους εργασία και να νιώσουν περήφανοι για αυτό!

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ              Σχ.Έτος: 2016-2017

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την προσπάθεια που κατέβαλαν και τις εργασίες που ολοκλήρωσαν στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας. Η επιλογή των έργων που βραβεύτηκαν είναι:

Τα ατομικά έργα της Α΄ Τάξης
Δεμέτζου Κωνσταντίνα με θέμα «Το Τελεφερίκ» Βοσκάκη Εύα με θέμα «Το Ποδήλατο»
Μελιδονιώτη Αλέξανδρο με θέμα «Ο Καταπέλτης» Ζερβάκη Δέσποινα με θέμα «Το Τρένο»
Παξιμαδάκης Εμμανουήλ με θέμα

«Ο Ηλεκτρονικός Υπολογιστής»

Παύλου Χρυσή με θέμα «Ο Ανεμόμυλος»

Τιμητική Διάκριση για την πρωτοτυπία της κατασκευής τους έλαβαν:
Ανδρουλάκης Γιάννης με θέμα «Το Ηλιακό Αερόθερμο»
Κατσουλάκης Γιώργος με θέμα «Το Τελεφερίκ»
Συριγωνάκη Κατερίνα με θέμα «Η Παιχνιδομηχανή»
Χρονάκη Εμμανουέλα με θέμα «Το Πιάνο»
Κατεργιαννάκη Αργυρή με θέμα «Τον Ηλιακό Θερμοσίφωνα»
Τυμπακιανάκης Ανδρέας με θέμα «Ο Γερανός»

Το ομαδικό έργο της Β΄ Τάξης που βραβεύτηκε είναι: Η Μονάδα Παραγωγής Φυσικού Χλοοτάπητα  «Green Crete”, Τμήμα Β5B με μέλη της ομάδας: Λαδουκάκη Ελένη, Λαδουκάκη Νικόλαο, Μαλλιωτάκη Δέσποινα, Παπαστεφανάκη Στέφανο, Μπάλλα Ανδρέα, Μπριρμπίλη Ζωή, Μαβιτζή Ευμορφία, Λέλεκα Χρήστο, Πανταγάκη Φαίδωνα, Μπελαντάκη Χαρά, Ματζώρο Δημήτρη.

Οι υπεύθυνες Καθηγήτριες

Καρασαββίδου Καλλιόπη