Ασκήσεις για το διάστημα με Hot Potatoes

Σταυρόλεξο

Δημοσιεύθηκε στη HOT POTATOES | Σχολιάστε

Πρωτοχρονιάτικα ήθη και έθιμα στην Ελλάδα.

Πρωτοχρονιάτικα ήθη και έθιμα στην Ελλάδα!

Η Πρωτοχρονιά έφτασε και σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας οι κάτοικοι αναβιώνουν τα δικά τους ήθη και έθιμα για να γιορτάσουν την πρώτη μέρα του χρόνου. Κάποια από αυτά είναι πολύ γνωστά και άλλα, λιγότερο διαδεδομένα στις ευρύτερες περιοχές, όλα όμως γίνονται με πολύ χαρά και ενθουσιασμό. H Πρωτοχρονιά συμβολίζει για όλους μας μια καινούργια αρχή και έχουμε κάθε λόγο να την γιορτάζουμε, με ξεχωριστούς τρόπους.

Πάμε να δούμε, μερικά από τα πιο διάσημα έθιμα της χώρας που πραγματοποιούνται αυτές τις γιορτινές μέρες….

Στην Μακεδονία, ο νοικοκύρης του σπιτιού διαλέγει από το χωράφι του το πιο γερό κλαδί ελιάς ή πεύκου και το τοποθετεί στο τζάκι του σπιτιού. Το ξύλο αυτό που ονομάζεται και “Χριστόξυλο” καίγεται για όλο το Δωδεκαήμερο των Χριστουγέννων (από την μέρα δηλαδή των Χριστουγέννων μέχρι και τα Φώτα). Κατά την παράδοση το κάψιμο του Χριστόξυλου, βοηθά τον Χριστό να ζεσταίνεται στην φάτνη της Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Έθιμα Πρωτοχρονιάς | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Δανειστική Βιβλιοθήκη

Αγαπητοί γονείς,
από αυτή την εβδομάδα θα αρχίσει να λειτουργεί στην τάξη μας η Δανειστική Βιβλιοθήκη. Πρόκειται για μια προσπάθεια που γίνεται προκειμένου τα παιδιά:

• να έρθουν κοντά στο ποιοτικό βιβλίο και να το αγαπήσουν, ώστε να αντλούν από αυτό γνώσεις και να διασκεδάζουν.
  • να γίνουν υπεύθυνα φροντίζοντας να επιστρέφουν έγκαιρα και σε καλή κατάσταση το βιβλίο που δανείστηκαν.
  • να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε μια ποικιλία βιβλίων, χωρίς να επιβαρύνονται οικονομικά.
  • να μοιράζονται ευχάριστες στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα (γονείς, αδέρφια, γιαγιά….), διαδικασία που συχνά αποδεικνύεται πιο σημαντική από τους εκπαιδευτικούς στόχους που εξυπηρετούνται.

Τρόπος Λειτουργίας

Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Δανειστική Βιβλιοθήκη | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Συμμετοχή γονέων στην εκπαιδευτική διαδικασία

Ερωτηματολόγιο συμμετοχής γονέων στις δράσεις και τη ζωή του Νηπιαγωγείου.

Η βοήθεια και η συμβολή σας μπορεί να κάνει το σχολείο μας καλύτερο… Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Γονείς | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Μια ιστορία την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!

Μια ιστορία την ημέρα
τον γιατρό τον κάνει πέρα!

«Φροντίστε» τη συναισθηματική σχέση ενήλικα- παιδιού

σε ότι αφορά την ανάγνωση. Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Δανειστική Βιβλιοθήκη | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Ορθή διαδικτυακή συμπεριφορά

Δημοσιεύθηκε στη Ασφαλές διαδίκτυο | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Η μασκότ της τάξης μας

Με μεγάλη χαρά σήμερα η τάξη μας έφτιαξε τη μασκότ της ομάδας μας. Σας γνωρίζουμε τον Super Recycleman!

Συνέχεια

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

Καλημέρα κόσμε!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr.

Καλώς ήρθατε στο ιστολόγιό μου!

Παρακολουθείτε την πρώτη μου προσπάθεια έναρξης του ιστολόγιού  μου. Βέβαια  στόχος μου είναι ο σταδιακός εμπλουτισμός του. Για το λόγο αυτό είμαι χαρούμενη που σ’αυτή την προσπάθεια έχω οδηγό τα διαδικτυακά σεμινάρια που παρακολουθώ μέσω της πλατφόρμας του moodle.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε