ΚΛΑΣΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

ΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΛΑΣΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

Οι ρουτίνες στο Νηπιαγωγείο

Τι ονομάζουμε ρουτίνα στο νηπιαγωγείο;

Ρουτίνες ονομάζονται οι επαναλαμβανόμενες δράσεις που συμβαίνουν καθημερινά σε μία τάξη, με τον ίδιο τρόπο και την ίδια περίπου χρονική στιγμή του ημερήσιου προγράμματος.

Καθημερινά  ξεκινάμε την ημέρα μας με την «παρεούλα».  Δηλαδή καθόμαστε “στον κύκλο” και μοιραζόμαστε τα νέα μας και στη συνέχεια περνάμε στη λεγόμενη “ρουτίνα” μας.

Οι πιο γνωστές από αυτές είναι η προσευχή, το κολατσιό, το διάλειμμα, η προετοιμασία για αποχώρηση (Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, 2011).

Ας δούμε ένα σχετικό βίντεο από το κανάλι EggΠαίδευση ~ Παιδικά Βίντεο:

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οι ρουτίνες στο Νηπιαγωγείο

Εβδομάδα κώδικα

To νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στην ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα μας έδωσε την ευκαιρία να πειραματιστούμε σε νέους δρόμους.

Περάσαμε όμορφα!!!

Το σίγουρο είναι πως ο Κώδικας θα γίνει μέρος του Σχολείου μας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εβδομάδα κώδικα

Ασκήσεις για το διάστημα με Hot Potatoes

Σταυρόλεξο

Κατηγορίες: HOT POTATOES | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ασκήσεις για το διάστημα με Hot Potatoes

Πρωτοχρονιάτικα ήθη και έθιμα στην Ελλάδα.

xristougenna antistrofi metrisi 768x375

Πρωτοχρονιάτικα ήθη και έθιμα στην Ελλάδα!

Η Πρωτοχρονιά έφτασε και σε όλες τις γωνιές της Ελλάδας οι κάτοικοι αναβιώνουν τα δικά τους ήθη και έθιμα για να γιορτάσουν την πρώτη μέρα του χρόνου. Κάποια από αυτά είναι πολύ γνωστά και άλλα, λιγότερο διαδεδομένα στις ευρύτερες περιοχές, όλα όμως γίνονται με πολύ χαρά και ενθουσιασμό. H Πρωτοχρονιά συμβολίζει για όλους μας μια καινούργια αρχή και έχουμε κάθε λόγο να την γιορτάζουμε, με ξεχωριστούς τρόπους.

Πάμε να δούμε, μερικά από τα πιο διάσημα έθιμα της χώρας που πραγματοποιούνται αυτές τις γιορτινές μέρες….

Στην Μακεδονία, ο νοικοκύρης του σπιτιού διαλέγει από το χωράφι του το πιο γερό κλαδί ελιάς ή πεύκου και το τοποθετεί στο τζάκι του σπιτιού. Το ξύλο αυτό που ονομάζεται και “Χριστόξυλο” καίγεται για όλο το Δωδεκαήμερο των Χριστουγέννων (από την μέρα δηλαδή των Χριστουγέννων μέχρι και τα Φώτα). Κατά την παράδοση το κάψιμο του Χριστόξυλου, βοηθά τον Χριστό να ζεσταίνεται στην φάτνη της Συνέχεια

Κατηγορίες: Έθιμα Πρωτοχρονιάς | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρωτοχρονιάτικα ήθη και έθιμα στην Ελλάδα.

Δανειστική Βιβλιοθήκη

book-day-696×443

Αγαπητοί γονείς,
από αυτή την εβδομάδα θα αρχίσει να λειτουργεί στην τάξη μας η Δανειστική Βιβλιοθήκη. Πρόκειται για μια προσπάθεια που γίνεται προκειμένου τα παιδιά:

• να έρθουν κοντά στο ποιοτικό βιβλίο και να το αγαπήσουν, ώστε να αντλούν από αυτό γνώσεις και να διασκεδάζουν.
  • να γίνουν υπεύθυνα φροντίζοντας να επιστρέφουν έγκαιρα και σε καλή κατάσταση το βιβλίο που δανείστηκαν.
  • να έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε μια ποικιλία βιβλίων, χωρίς να επιβαρύνονται οικονομικά.
  • να μοιράζονται ευχάριστες στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα (γονείς, αδέρφια, γιαγιά….), διαδικασία που συχνά αποδεικνύεται πιο σημαντική από τους εκπαιδευτικούς στόχους που εξυπηρετούνται.

Τρόπος Λειτουργίας

Συνέχεια

Κατηγορίες: Δανειστική Βιβλιοθήκη | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δανειστική Βιβλιοθήκη

Συμμετοχή γονέων στην εκπαιδευτική διαδικασία

shutterstock 133898864

Ερωτηματολόγιο συμμετοχής γονέων στις δράσεις και τη ζωή του Νηπιαγωγείου.

Η βοήθεια και η συμβολή σας μπορεί να κάνει το σχολείο μας καλύτερο… Συνέχεια

Κατηγορίες: Γονείς | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή γονέων στην εκπαιδευτική διαδικασία

Μια ιστορία την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!

book-day-696×443

Μια ιστορία την ημέρα
τον γιατρό τον κάνει πέρα!

«Φροντίστε» τη συναισθηματική σχέση ενήλικα- παιδιού

σε ότι αφορά την ανάγνωση. Συνέχεια

Κατηγορίες: Δανειστική Βιβλιοθήκη | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μια ιστορία την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα!

Ορθή διαδικτυακή συμπεριφορά

Κατηγορίες: Ασφαλές διαδίκτυο | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ορθή διαδικτυακή συμπεριφορά

Η μασκότ της τάξης μας

Με μεγάλη χαρά σήμερα η τάξη μας έφτιαξε τη μασκότ της ομάδας μας. Σας γνωρίζουμε τον Super Recycleman!

Συνέχεια

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η μασκότ της τάξης μας