26 Σεπτεμβρίου 2019: Ημέρα Ευρωπαϊκών Γλωσσών

Με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου 2019 που στόχο έχει την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών και της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη μαθητές των τμημάτων Γαλλικής και Γερμανικής Γλώσσας της Ε’ και ΣΤ’ Τάξης συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις, οι οποίες υλοποιήθηκαν στον προαύλιο χώρο του 1ου Πειραματικού Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης.

Οι μαθητές της Ε’ Τάξης αφού χωρίστηκαν σε ομάδες δημιούργησαν αφίσες γράφοντας και ζωγραφίζοντας σε διάφορες γλώσσες
α) τις λέξεις «καλημέρα» και «γεια σου»
β) τα ονόματα των χωρών
γ) τα χρώματα
δ) τις φωνές των ζώων
ε) τις σημαίες χωρών

Οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης έπαιξαν το «κυνήγι του θησαυρού». Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες α) μαθητές των Γαλλικών και β) μαθητές των Γερμανικών και επιδόθηκαν στην αναζήτηση των στοιχείων που θα τους βοηθούσαν να βρουν την κρυμμένη λέξη κλειδί. Ακολούθησαν τραγούδια στις δυο γλώσσες και σύγκριση της αλφαβήτας με παιγνιώδη τρόπο.

Ευχαριστώ την αγαπημένη μου συνάδελφο κυρία Ραλλού Δούρου (ΠΕ05)  για την εξαιρετική πάντα συνεργασία και την κα Ελένη Βουλιουβάση, οι οποία μας ενέπνευσε με τις αναρτήσεις της στο ιστολόγιό της.