Laternenfest in Alexandroupolis

laternen_fotos1

Κάθε χρόνο στις 11. Νοεμβρίου γιορτάζεται από τους μικρούς μαθητές της Γερμανίας η γιορτή του Αγίου Μαρτίνου (Sankt Martin) ή απλά η γιορτή των φαναριών (Laternenfest). Κρατώντας φαναράκια και τραγουδώντας τραγουδάκια για τον Άγιο Μαρτίνο οι μικροί μαθητές κάνουν πομπές στις γειτονιές τους και θυμίζουν στον κόσμο τη σημασία του να μοιραζόμαστε και να προσφέρουμε χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα.

martinsumzug_alex

Με αφορμή τον εορτασμό της ημέρας αυτής το Glossomobil σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό του Σχολείου μας κυρία Καπόγλου Χρυσοβαλάντου και την συμμετοχή εκπαιδευτικών Γερμανικής Γλώσσας της περιοχής μας διοργάνωσαν και αναβίωσαν το έθιμο του Αγίου Μαρτίνου στο προαύλιο του 1ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου.

Μαθητές από διάφορα σχολεία της περιοχής μας εξοπλισμένοι με ένα μικρό πλαστικό μπουκάλι, ψαλίδι και κόλλα συμμετείχαν στην κατασκευή φαναριών και μετά την ολοκλήρωσή τους έκαναν μια μικρή περιφορά στο πάρκο «Ανεξαρτησίας» τραγουδώντας τραγούδια για τον Άγιο Μαρτίνο.