12η και 13η συνάντηση του ομίλου

schule

Το Τριώδιο άνοιξε και το θέμα μας δεν είναι άλλο από το Καρναβάλι.

Karneval/Fasching

Και στην Γερμανία το έθιμο του Καρναβαλιού γιορτάζεται στο έπακρο. Είναι περίοδος διασκέδασης και ξεφαντώματος, με πολύχρωμες μεταμφιέσεις και μάσκες. Οι άνθρωποι χορεύουν, τραγουδούν και γελούν.

Η μεγαλύτερη παρέλαση καρναβαλιστών γίνεται στην πόλη Κολωνία – Köln. Μικροί και μεγάλοι φορούν αστείες στολές και βγαίνουν στους δρόμους για να διασκεδάσουν.

Το τραγούδι που δεν λείπει από κανένα πάρτι Καρναβαλιού είναι το “Fliegerlied” και όπως είναι φυσικό δεν θα μπορούσε να λείψει και από τον δικό μας όμιλο Γερμανικού Πολιτσιμού.

Αφού τραγουδήσαμε, χορέψαμε και μάθαμε νέες λεξούλες φτιάξαμε πολύχρωμους κλόουν με τους οποίους στολίσαμε το Σχολείο μας, σκορπίζοντας χαμόγελα στα προσωπάκια των μαθητών του 1ου Πειραματικού Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης.