3η και 4η συνάντηση Ομίλου

MARTINSTAG

Οι δύο αυτές συναντήσεις ήταν αφιερωμένες στον εορτασμό της Ημέρας του Αγίου Μαρτίνου η οποία γιορτάζεται στην Γερμανία κάθε χρόνο στις 11 Νοεμβρίου.

Ο Μαρτίνος ήταν ένας απλός άνθρωπος που μοιραζόταν τα υπάρχοντά του και στήριζε όσους είχαν ανάγκη. Χαρακτηριστικά λέγεται ό,τι στη διάρκεια μιας χιονοθύελλας έκοψε στα δύο τον μανδύα του, για να ντύσει έναν γυμνό φτωχό και έτσι τον έσωσε από το κρύο.

Οι μαθητές παρακολούθησαν αρχικά ένα πολύ όμορφο και με απλό λεξιλόγιο βιντεάκι

και ακολούθησε συζήτηση για το μήνυμα που θέλει να μας μεταφέρει η γιορτή αυτή:

Να μοιραζόμαστε απλόχερα και

Να προσφέρουμε χωρίς να περιμένουμε αντάλλαγμα

Έπειτα οι μαθητές πρότειναν να διοργανώσουμε μια φιλανθρωπική δράση.

Συζητήσαμε τι μπορούμε να κάνουμμε προκειμένου να προσφέρουμε και εμείς βοήθεια στον συνάνθρωπό μας.

Αφού ακούστηκαν οι προτάσεις των μαθητών αποφασίσαμε να προσφέρουμε πράγματα στο Παιδικό Χωριό SOS Θράκης εκφράζοντας έμπρακτα την συμπαράστασή μας και την στήριξη σε αυτούς που έχουν ανάγκη.

sos

Στη συνέχεια φτιάξαμε με εύκολο και γρήγορο τρόπο τα δικά μας φαναράκια (οδηγίες για την κατασκευή τους θα βρείτε εδώ) και τραγουδήσαμε γνωστά τραγούδια που λένε τα παιδιά στη Γερμανία την ημέρα αυτή κατά την διάρκεια της πομπής με τα φαναράκια.

IMG 20211110 150303

IMG 20211110 145651 IMG 20211110 150409