Spaß mit Deutsch – eTwinning

Οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης του 1ου Πειραματικού Δ.Σ. Αλεξανδρούπολης συμμετέχουν στο eTwinning πρόγραμμα με τίτλο “Spaß mit Deutsch” – «Διασκεδάζουμε με τα Γερμανικά»

Το eTwinning (www.etwinning.net) είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Δια Βίου Μάθησης, στο πλαίσιο της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες συνεργάζονται, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), αποκομίζοντας παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Χώρες συνεργασίας: Ελλάδα, Ουκρανία, Σλοβακία, Πολωνία, Τσεχία και Γαλλία

Γλώσσα επικοινωνίας: Γερμανικά

Περιγραφή έργου: Οι μαθητές των συνεργαζόμενων χωρών θα έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν την Γερμανική Γλώσσα με δημιουργικό και ευχάριστο τρόπο. Θα συστηθούν, θα περιγράψουν το σχολείο τους, θα μιλήσουν/γράψουν για τα χόμπι τους και θα ανταλλάξουν ευχές για τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.