26. September 2021: Tag der Europäischen Sprachen

Στις 26 Σεπτεμβρίου κάθε έτους γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών που στόχο έχει την ενθάρρυνση της εκμάθησης όλο και περισσότερων ξένων γλωσσών, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός και εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας.

Με αφορμή την ημέρα αυτή μαθητές των τμημάτων Αγγλικών, Γερμανικών και Γαλλικών συμμετείχαν σε διάφορες δράσεις οι οποίες υλοποιήθηκαν τόσο μέσα στις διδακτικές αίθουσες όσο και στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Οι μαθητές της Ε’ και Β’ Τάξης τραγούδησαν το τραγούδι «Bruder Jakob» και την αλφαβήτα στα Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά κυματίζοντας τις όμορφα ζωγραφισμένες σημαίες τους

Ενώ οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης δημιούργησαν αφίσα και έπαιξαν το κυνήγι του θησαυρού