8η και 9η συνάντηση ομίλου – δια ζώσης

Ιανουάριος 2021: Η νέα χρονιά μάς βρίσκει επιτέλους στον φυσικό μας χώρο, το σχολείο.

Ξεκινήσαμε την συνάντησή μας συζητώντας για τα χαρακτηριστικά στοιχεία του παραμυθιού «Hänsel und Gretel» και συνεχίσαμε με όμορφα ομαδικά παιχνίδια και δραστηριότητες.

DAS FLIEGENKLATSCHENSPIEL – Το παιχνίδι με τις μυγοσκοτώστρες

Σκοπός του παιχνιδιού: Οι μαθητές πρέπει να πετύχουν με την μυγοσκοτώστρα τη σωστή λέξη.

Διαδικασία παιχνιδιού:

Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των δύο ή τριών ατόμων. Σε ένα θρανίο κάθονται/ στέκονται κάθε φορά δύο αντίπαλες ομάδες.

Πάνω στο θρανίο τοποθετούνται εικονογραφημένες κάρτες σχετικά με το παραμύθι μας.

Με τις μυγοσκοτώστρες ανά χείρας το παιχνίδι μπορεί να ξεκινήσει.

Ο δάσκαλος φωνάζει μια από τις λέξεις και οι μαθητές προσπαθούν να «τσακώσουν» με την μυγοσκοτώστρα την αντίστοιχη εικόνα. Η ομάδα που πετυχαίνει πρώτη τη λέξη κρατάει την κάρτα.

Κερδίζει η ομάδα που στο τέλος έχει μαζέψει τις περισσότερες κάρτες.

Μετά το παιχνιδάκι οι μαθητές χωρίστηκαν και πάλι σε μικρές ομάδες. Έβαψαν και έκοψαν τα στοιχεία για  το διόραμά τους και στη συνέχεια τα κόλλησαν σε ένα χαρτόκουτο.

Τι όμορφα που έγιναν! Δεν συμφωνείτε;