Wir machen ein Interview

κάντε κλικ πάνω στις εικόνες για να δείτε την συνέντευξη

Ο καλύτερος τρόπος να εμπεδώσει κανείς τη νέα γνώση είναι να την χρησιμοποιήσει στην πράξη. Και αυτό ακριβώς κάναμε.

Στην ενότητα 1 του διδακτικού μας βιβλίου Luftballons 2 οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης έμαθαν πως σχηματίζεται και χρησιμοποιείται ο πληθυντικός ευγενείας.

Εκμεταλλευμένη το γεγονός ότι στο σχολείο μας μιλάνε αρκετοί συνάδελφοι Γερμανικά ρώτησα τους μαθητές μου πως θα τους φαινόταν να πάρουν μια μίνι συνέντευξη από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και να εφαρμόσουν το νέο μας γραμματικό φαινόμενο.

Χωρίς δεύτερη σκέψη οι μικροί μας μαθητές ανέλαβαν τον ρόλο του ρεπόρτερ  και έφεραν εις πέρας την αποστολή τους.

Ευχαριστώ πολύ τους συναδέλφους μου που με χαρά δέχτηκαν να μας παραχωρήσουν την μίνι συνέντευξη!

Wir machen ein Interview