2η συνάντηση ομίλου

Μετά την 1η διαδικτυακή μας συνάντηση στο “μαγικό” δωμάτιο της webex, όπου έγινε μια πρώτη γνωριμία με την ομάδα του ομίλου και τον προσδιορισμό των στόχων και του γενικού πλάνου εργασίας πραγματοποιήθηκε η 2η συνάντηση στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Οι μαθητές χρησιμοποίησαν την πρόταση

“Hallo, ich bin…” “Γεια σας, εγώ είμαι…”

για να συστηθούν στους υπόλοιπους μαθητές του ομίλου και την συνόδευαν με μια κίνηση (στροφή, υπόκλιση, πηδηματάκι κλπ.).

Ακολούθησε η προβολή ενός σύντομου βίντεο για την εισαγωγή του χαιρετισμού “Guten Morgen”.

Οι μαθητές μιμήθηκαν τους δυο φίλους μας επαναλαμβάνοντας την νέα μας πρόταση.

Στο δεύτερο μέρος έγινε εισαγωγή στα παραμύθια των αδερφών Γκριμ. Από ένα μικρό μπαούλο γεμάτο παραμύθια οι μαθητές διάλεξαν ένα βιβλίο, το ξεφύλλισαν και προσπάθησαν να μαντέψουν τον ελληνικό τίτλο του βιβλίου.

Τέλος ακολούθησε ένα παιχνίδι αφής. Ποιο είναι άραγε το αντικείμενο που βρίσκεται κρυμμένο εδώ και σε ποιο παραμύθι το συναντάμε;

Και κάπως έτσι τελείωσε αυτή η πρώτη όμορφη συνάντηση.