Έναρξη του ομίλου: eTwinning – Ελάτε να γνωριστούμε

Στις 16 Οκτβρίού 2012 ξεκίνησε ο όμιλός μας με θέμα eTwinning – Ελάτε να γνωριστούμε.

Ο όμιλος λαμβάνει χώρα στο 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης και συμμετέχουν μαθητές απο το 1ο Πειραματικό, το 1ο και 7ο  Δημοτικού Σχολείου Αλεξ/πολης. (βλ. σελίδα “eTwinning“).

Στην πρώτη αυτή συνάντηση έγινε αρχικά η γνωριμία με την ομάδα του ομίλου και ο προσδιορισμός των στόχων και του πλάνου εργασίας.

Στην συνέχεια έγινε η εξοικείωση με  την πλατφόρμα επικοινωνίας Twinspace του e-Twinning και οι μαθητές είδαν τις παρουσιάσεις των μαθητών των άλλων χωρών.

Μετά απο σύντομη παρουσίαση του web tool “voki” (ομιλούντα avatars) οι μαθητές δημιούργησαν το δικό τους avatar, προκειμένου να συστηθούν με ευχάριστο και διασκεδαστικό τρόπο στους μαθητές των συνεργαζόμενων χωρών.