Ο Κύκλος του Νερού

Ο κύκλος του νερού με ένα τραγούδι.

[local /files/2010/05/water_cycle.flv nolink]

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

Το παζλ της ανθρώπινης εξέλιξης

Σκελετοί σχεδόν 2 εκατομμυρίων ετών που βρέθηκαν κοντά στο Γιοχάνεσμπουργκ διαπιστώθηκε ότι ανήκουν σε ένα άγνωστο έως σήμερα είδος αυστραλοπιθήκου που είχε αρχίσει να βαδίζει στα δύο πόδια. Παραμένει ωστόσο ασαφές αν πρόκειται για πρόγονο του σύγχρονου ανθρώπου ή απλώς για έναν ακόμα χαμένο ξάδελφο.

“Τα απολιθώματα αυτά μας προσφέρουν μια ασυνήθιστη ματιά σε μια κρίσιμη περίοδο κατά την οποία οι ανθρωπίδες μετέβησαν οριστικά από τη ζωή στα δέντρα στην εδαφόβια ζωή”, σχολίασε ο Δρ Λι Μπεργκερ, επικεφαλής της ομάδας έρευνας.

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο

“Γερά ποτήρια” οι μορφωμένες γυναίκες

Σύμφωνα με έρευνα βρετανών επιστημόνων από το London School of Economics, οι γυναίκες κάτοχοι πανεπιστημιακών πτυχίων τείνουν να καταναλώνουν περισσότερο αλκοόλ καθημερινά σε σχέση με τις λιγότερο μορφωμένες γυναίκες. Ανάλογη σχέση διαπιστώθηκε και στους άνδρες, αλλά σε πολύ λιγότερο βαθμό.

Διημερίδα για εκπαιδευτικούς

Διημερίδα με θέμα: “Διαχείριση της κρίσης στο σχολείο μετά από καταστροφικό ή τραυματικό γεγονός” θα πραγματοποιηθεί στις 8 & 9 Σεπτεμβρίου 2008 από την “Μέριμνα”.

Κατηγορίες: Γενικά | 1 σχόλιο