Ημερίδα ALICE

Στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus +, η ΠΔΕ Κρήτης συμμετέχει στο σχέδιο «Alice – Adapting Learning in inclusive Communities and Environment«. Το ALICE είναι ένα πρόγραμμα για την προώθηση του πνεύματος της Κοινότητας και της Θετικής Κοινωνικής Συμπεριφοράς στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το ALICE σκοπεύει να δοκιμάσει εκπαιδευτικές και κοινωνικές παιδαγωγικές πρακτικές που σχετίζονται με την εφαρμογή μέτρων Θετικής Κοινωνικής Συμπεριφοράς με στόχο τη συμμετοχή των τοπικών κοινοτήτων στην προώθηση της κοινωνικής ένταξης των μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν επιλεγεί μεταξύ των χωρών της ΕΕ.

Στις 9 Ιανουαρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος με τη συμμετοχή:

• εταίρων
  • εκπαιδευτικών
  • μαθητών

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ακόλουθη φόρμα .

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα ενημερωθείτε από το αρχείο ALICE

Τα βιβλία των γραμμάτων

Μια δραστηριότητα που προτείνεται να γίνεται στο Σχολείο για την καλύτερη εμπέδωση του γράμματος είναι και τα βιβλία των γραμμάτων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες καλούνται να κάνουν κάποιες δραστηριότητες σχετικές με το γράμμα που διδάχτηκαν τελευταία.

Για κάθε γράμμα φτιάχνεται ένα βιβλιαράκι.

Για αυτήν τη δραστηριότητα συνεργαστήκαμε με την κα Πανταγάκη που κάνει μια ώρα ευέλικτη ζώνη στην τάξη μας.

Την Τετάρτη αυτά τα βιβλία ήταν έτοιμα και κάθε παιδί πήρε από ένα τέτοιο για να το έχει ενθύμιο και να θυμάται τους συμμαθητές του.

Κάλαντα – Τα τραγούδια των γιορτών

Ένα αγαπημένο έθιμο είναι τα παιδιά με τα παραδοσιακά τριγωνάκια κι άλλα μουσικά όργανα να πηγαίνουν από σπίτι σε σπίτι ψάλλοντας τα Κάλαντα. Κάθε περιοχή έχει τη δική της παραλλαγή. Εμείς θα μάθουμε τα κρητικά κάλαντα μέσα από το παρακάτω βίντεο.

Μπορούμε να γνωρίσουμε τα κάλαντα άλλων περιοχών μέσα από την επόμενη παρουσίαση:

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ – Ο ΜΗΝΑΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΓΛΥΚΑ

Χριστούγεννα χωρίς μελωμένα μελομακάρουνα δεν γίνονται!

Τα μελομακάρουνα είναι ένα γλυκό που φτιάχνεται εύκολα και είναι σχετικά υγιεινό καθώς περιέχει ξηρούς καρπούς, μέλι, ελαιόλαδο που κάνουν καλό στην υγεία μας.

Μια δοκιμασμένη συνταγή είναι η επόμενη: Συνταγή για Μελομακάρουνα

ΛΙΣΤΑ ΥΛΙΚΩΝ

Μια καινούρια σχολική χρονιά ξεκινά. Μετά από τις καλοκαιρινές διακοπές πρέπει σιγά – σιγά να συνηθίσουμε το πρόγραμμα του Σχολείου. 8.15΄ έως 1.15΄ ή 4.0 για όσους όσες μένετε ολοήμερο. Υπάρχουν φυσικά πολλά διαλείμματα για να βγείτε στην αυλή, να παίξετε, να χαλαρώσετε, να κάνετε φιλίες και να επιστρέψετε ανανεωμένοι ανανεωμένες για το επόμενο μάθημα. Από τη μεριά μου υπόσχομαι να περάσουμε μια ήρεμη και δημιουργική χρονιά!

Για τη φετινή χρονιά θα χρειαστούμε:

• μια τσάντα χαμόγελα
  • γόμες για να σβήνουμε τα λάθη μας

• ξύστρες για να οξύνουμε το μυαλό μας
  • τετράδια για να γράψουμε τις πρώτες μας ιστορίες αγάπης
  • μπλοκ ζωγραφικής για να ζωγραφίσουμε τα όνειρά μας
  • 1 παγουρίνο γεμάτο υγρό κέφι
  • 1 ψαλίδι για να ψαλιδίζουμε τις κακές στιγμές

Ας ακούσουμε κι ένα όμορφο τραγούδι για να ξεκινήσουμε τη νέα χρονιά όμορφα!

Φύλλο εργασίας Μαθηματικών

Μαθητούδια μου, στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε ένα φύλλο εργασίας στο Excel. Μελετήστε προσεκτικά με την ομάδα σας τις οδηγίες που σας αφορούν και ετοιμάστε μια σύντομη παρουσίαση για όλη την τάξη. Ο χρόνος που έχετε είναι 20 λεπτά. Θα έχετε μετά 5 λεπτά να μας παρουσιάσετε τον τρόπο που σκεφτήκατε και να δικαιολογήσετε τις επιλογές που κάνατε.

S5_ws_alej_elek_Kate (2)

Αν το αρχείο δεν φαίνεται σωστά, μεταβείτε στον σύνδεσμο https://goo.gl/ZQZRrg

Business concept. Isolated on white