Κάλαντα στο Πτωχοκομείο

Εμπειρία πολύ διδακτική η επίσκεψή μας στο Πτωχοκομείο. Οι κάτοικοί του μας υποδέχτηκαν με εγκαρδιότητα, και έναν καλό λόγο για όλους και για τον καθένα ξεχωριστά. Με την πείρα της ζωής και τη σοφία της καρδιάς, μας χάρισαν λίγο από τον πλούσιο κόσμο τους, μέσα από τα χαμόγελα, τις ψαλμωδίες, τις μαντινάδες, τα κρητικά κάλαντα που μας τραγούδησαν. Εμείς σε αντάλλαγμα τους είπαμε τα πιο σύγχρονα κάλαντα και την “Αλφαβήτα των Χριστουγέννων”, για να έχουν μόνο καλές και χριστουγεννιάτικες λέξεις να τους συντροφεύουν αυτές τις γιορτινές μέρες.

Χριστούγεννα στο ΑΜΗ

Τι δώρο να κάνουμε στο θείο βρέφος; Σμύρνα, λιβάνι, χρυσό; Μα δεν είμαστε μάγοι! Μήπως οι ανάγκες του είναι τόσο ανθρώπινες όσο και οι δικές μας; Όπως, παιχνίδια, ρούχα, φαγητό, ύπνος, φροντίδα, στοργή, οικογένεια και πάνω από όλα αγάπη; Και πώς μπορούμε να τα ανακαλύψουμε όλα αυτά στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου; Η αρχαιολόγος κ. Κλειώ Τζανάκη μας δείχνει τον τρόπο μέσα από το πρόγραμμα ” Ένα δώρο για το βρέφος” που υλοποιεί για μαθητές Δημοτικού στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων του το Α.Μ.Η. Ηρακλείου.

Αξιοποίηση του εκπ/κού προγράμματος “Στα ίχνη της Γραφής” στο Δημοτικό Σχολείο

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Στα ίχνη της γραφής” αφορά: α) στον σχεδιασμό, παραγωγή και διάθεση πρότυπου και βιώσιμου εκπαιδευτικού υλικού (αναλογικού και ψηφιακού) με θέμα την ιστορία της ελληνικής γραφής και γλώσσας και β) στην ψηφιοποίηση του παραπάνω υλικού και ανάρτησή του στο διαδίκτυο. Το εκπαιδευτικό υλικό συνίσταται σε μουσειοσκευή (κινητή εκπαιδευτική θεματική έκθεση), εκπαιδευτικό φάκελο (με ποικίλο υλικό, συμβατικό, ψηφιακό και διαδραστικό), ταινία κινουμένων σχεδίων με θέμα την εξέλιξη των γραμμάτων, υλικό για ΑμεΑ, καθώς και δημιουργία εικονικής θεματικής έκθεσης και διαδικτυακής πύλης, η οποία φιλοξενείται.

Ημερίδα ALICE

Στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών προγραμμάτων Erasmus +, η ΠΔΕ Κρήτης συμμετέχει στο σχέδιο “Alice – Adapting Learning in inclusive Communities and Environment“. Το ALICE είναι ένα πρόγραμμα για την προώθηση του πνεύματος της Κοινότητας και της Θετικής Κοινωνικής Συμπεριφοράς στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Το ALICE σκοπεύει να δοκιμάσει εκπαιδευτικές και κοινωνικές παιδαγωγικές πρακτικές που σχετίζονται με την εφαρμογή μέτρων Θετικής Κοινωνικής Συμπεριφοράς με στόχο τη συμμετοχή των τοπικών κοινοτήτων στην προώθηση της κοινωνικής ένταξης των μαθητών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν επιλεγεί μεταξύ των χωρών της ΕΕ.

Στις 9 Ιανουαρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί ημερίδα διάχυσης των αποτελεσμάτων του προγράμματος με τη συμμετοχή:

• εταίρων
  • εκπαιδευτικών
  • μαθητών

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στην ακόλουθη φόρμα .

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα ενημερωθείτε από το αρχείο ALICE

Η φιλαρμονική του Δήμου στο σχολείο μας

Υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τη Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου. Οι μουσικοί με πολλή όρεξη και μεράκι μας σύστησαν τα όργανα της ορχήστρας, μας βοήθησαν να ξεχωρίσουμε τις διαφορές στα ηχοχρώματά τους και μας παρουσίασαν ένα πλούσιο ρεπερτόριο από μελωδίες που μας ενθουσίασαν. Τους ευχαριστούμε πολύ για αυτό το υπέροχο μελωδικό ταξίδι!

Δείτε το βίντεο:

Η φιλαρμονική του Δήμου στο σχολείο

Τα όργανα μιας ορχήστρας