Θα πάω για αρκούδες

Σας παρουσιάζουμε ένα τραγουδάκι μουσικοκινητικό που είναι κατάλληλο για την εποχή αυτή που μιλάμε για τα ζώα που πέφτουν σε χειμερία νάρκη. Καλή διασκέδαση !!!!

παιχνιδοτράγουδο       «Θα πάω για αρκούδες»
Θα πάω για αρκούδες (επανάληψη από τα παιδιά)
Δε φοβάμαι (επανάληψη από τα παιδιά)
Θα πιάσω μια μεγάλη

Προσαρμογή στο νηπιαγωγείο

Οι πρώτες μέρες στο νηπιαγωγείο είναι μέρες δύσκολες. Τα παιδιά πρέπει να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον και να γνωριστούν με τους συμμαθητές και τον/την νηπιαγωγό της τάξης.

Παρακάτω ακολουθεί μια παρουσίαση κάποιων ιδεών για παιχνίδια γνωριμίας και ένα τραγούδι που μπορούμε να μάθουμε και να παίξουμε στην συνέχεια με την βοήθεια ενός κουβαριού το παιχνίδι

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές νηπιαγωγείου

Τα Χριστούγεννα τελείωσαν και η δημιουργία χριστουγεννιάτικων κατασκευών πέρασε για μια ακόμη φορά στην λίστα των Χριστουγεννιάτικων αναμνήσεων μας.

Σε αυτό το άρθρο θα μοιραστώ μαζί σας  την Χριστουγεννιάτικη γιορτή που κάναμε μέσα από ένα αρχείο word.

Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2014

Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες

Σχολικό Φαρμακείο

Στο άρθρο αυτό θα σας παρουσιάσω κάποια από τα βασικά υλικά πρώτων βοηθειών που θα πρέπει να έχει ένα νηπιαγωγείο:

1. Οινόπνευµα
2. Φυσιολογικό ορό, για καθαρισµό τραύµατος
3. Αντισηπτικό διάλυµα (Betadine ή άλλο), για αντισηψία τραύµατος
4. Κολλύριο (τεχνητά δάκρυα), για καθαρισµό µατιών
5. Αµµωνία (stick), για τσιµπήµατα εντόµων

Χριστουγεννιάτικο bazaar vol.2

Δυο χρόνια μετά το πρώτο μου χριστουγεννιάτικο παζάρι πήραμε την απόφαση με τις συναδέλφους να διοργανώσουμε ένα Χριστουγεννιάτικο παζάρι και στο σχολείο που δουλεύω φέτος.

Η δουλεία μας σκληρή το αποτέλεσμα όμως και τα καλά λόγια των γονιών μας δικαίωσαν!

Ιδού λοιπόν οι χριστουγεννιάτικες κατασκευές μας φτιαγμένες με αγάπη και μεράκι!

Χριστουγεννιάτικο μπαζάρ

Σε ένα από τα αγαπημένα σχολεία στα οποία εργάστηκα η συνεργασία με την συνάδελφο και τον σύλλογο γονέων ήταν άψογη!

Αποφασίσαμε λοιπόν τα Χριστούγεννα να κάνουμε ένα παζάρι και να μαζέψουμε χρήματα για τις ανάγκες του σχολείου μας.

Κάποιες από τις κατασκευές μας λοιπόν σας παρουσιάζω παρακάτω και εύχομαι να σας δώσω όμορφες ιδέες για