Την Πέμπτη 14/6/2023 εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές πραγματοποιήσαμε την ημερήσια εκδρομή του σχολείου μας στην Χαλκιδική, στην κατασκήνωση “Happy Days”.
Την Τετάρτη 12/6/2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η αποχαιρετιστήρια γιορτή της ΣΤ τάξης. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης παρουσιάσανε τους Όρνιθες του Αριστοφάνη και αποχαιρετίσανε με συγκίνηση τα χρόνια που πέρασαν. Η δασκάλα τους η κα Παναγιωτίδου Θεοδώρα δούλεψε το θεατρικό ακούραστα μαζί τους με την σημαντική συμβολή της θεατρολόγου μας κα Μαριάννα Ρούκαλη και της εικαστικού κας Ανδρικοπούλου Μαρίας. Μπράβο παιδιά!! Τα καλύτερα έρχονται. Κοιτάμε μπροστά!!!
Η άψογη οργάνωση της γιορτής από το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου γονέων/κηδεμόνων που περιλάμβανε μουσική, χορό, φαγητό δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να μεγιστοποιηθεί το κέφι μικρών και μεγάλων. Ένα υπέροχο “Σαββατοαπογευματόβραδο”!!!!
Στις 29/5/2024 με πρωτοβουλία, οργάνωση και συντονισμό της εκπαιδευτικού Αγγλικών του σχολείου μας κας Παλαντζίδου Κέλλυ υλοποιήθηκε project για την Φιλία και τον Σχολικό Εκφοβισμό. Στα πλαίσια των δράσεων αυτών τα παιδιά γράψανε σε καρδούλες μια πράξη καλοσύνης που έχουν κάνει ή που θα ήθελαν να κάνουν. Ονομάσαμε τον πίνακα που τις αναρτήσαμε Τοίχο Αλληλεγγύης. Σχηματίσαμε με χάρτινα βραχιολάκια μία αλυσίδα με τα ονόματα όλων των παιδιών του σχολείου μας και την περάσαμε γύρω από το Τοίχος της Αλληλεγγύης. Την ονομάσαμε strong message chain. Δίπλα σε κάθε όνομα το κάθε παιδί έδωσε το δικό του μήνυμα anti-bullying.
Ζητήσαμε συγγνώμη από όποιον πιστεύουμε ότι στενοχωρήσαμε ή βλάψαμε με οποιονδήποτε τρόπο.
Στο δέντρο της Φιλίας κολλήσαμε φύλλα στα οποία κάθε παιδί έγραψε με μία λέξη τι σημαίνει ή λέξη Φιλία γι’ αυτόν/-ην. Ευχαριστούμε την εικαστικό κα Ανδρικοπούλου Μαρία για την συμμετοχή της.
Τα παιδιά της ΣΤ τάξης παρουσιάσανε το θεατρικό The Colours of the Rainbow, στα αγγλικά. Θέμα μας βέβαια η Φιλία και η αρμονική συνύπαρξη. Ευχαριστούμε πολύ την Κα Μαριάννα Ρούκαλη για την αμέριστη βοήθεια της στο στήσιμο της παράστασης.
Τα παιδιά τησ ΣΤ τάξης τραγουδάνε Hello Friend δίνοντας μήνυμα ενότητας, φιλίας και αλληλεγγύης.
Στίχοι από την εκπαιδευτικό Αγγλικών του σχολείου μας, Παλαντζίδου Κέλλυ
Χρησιμοποιούμε cookies για να σας προσφέρουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία στη σελίδα μας. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε τη σελίδα, θα υποθέσουμε πως είστε ικανοποιημένοι με αυτό.ΕντάξειΔιαβάστε περισσότερα