Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού: «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον»

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, γιορτάσαμε και φέτος στο σχολείο μας την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, αντικαθιστώντας τα μαθήματα με δράσεις και αθλητικές δραστηριότητες.

Με το σύνθημα «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον», η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες, καθώς επίσης και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.Την Δευτέρα λοιπόν, εντός του σχολικού ωραρίου, πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες, παιγνίδια, χοροί και δράσεις με την ενεργή συμμετοχή των μαθητών, τόσο στην οργάνωση όσο και στην εφαρμογή, που περιλαμβάνουν προβολές ταινιών και βίντεο, διαδραστικές συζητήσεις, ανάγνωση κειμένων, άρθρων, κ.ά.
Επίσης, μας δόθηκε η δυνατότητα να καλέσουμε επίλεκτους και διακριθέντες αθλητές, για να συνομιλήσουν και να παίξουν με τους μαθητές. Το σχολείο μας τίμησαν με την παρουσία τους 4 αθλητές του ιστορικότερου συλλόγου basket της πόλης μας του Απόλλωνα Πάτρας οι οποίοι συνομίλησαν με τους μαθητές, έπαιξαν μαζί τους και έκαναν μιά μικρή επίδειξη των ικανοτήτων τους που άφησε τους μικρούς μαθητές μας άφωνους.