Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία

Καλώς ήρθατε1

sch90Αγαπητοί μαθητές
Στην εποχή της τεχνολογικής έκρηξης στην οποία ζούμε καθίσταται επιβεβλημένη η εξοικείωση του ανθρώπου με την τεχνολογία. Αυτό το σκοπό έρχεται να καλύψει το μάθημα της Τεχνολογίας το οποίο διδάσκεται πλέον και στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου. Εδώ γίνεται μια προσπάθεια οργάνωσης του μαθήματος και συγκέντρωσης πληροφοριών και υλικού που ελπίζω θα σας είναι χρήσιμο στις δραστηριότητες στις οποίες θα εμπλακείτε.

Στόχοι του μαθήματος

Στόχοι του μαθήματος της Τεχνολογίας είναι εσείς οι μαθητές:

• Να γνωρίσετε το τεχνολογικό σας περιβάλλον μέσα από τις καθημερινές σας εμπειρίες.Αποτέλεσμα εικόνας για technology animated gifs
  • Να εξοικειωθείτε με την τεχνολογική έρευνα η οποία αποτελεί εργαλείο εξέλιξης και ανάπτυξης της σύγχρονης κοινωνίας.
  • Να προσεγγίσετε και να εξοικειωθείτε με το ευρύτερο δυνατό φάσμα των τεχνολογικών προϊόντων.
  • Να έρθετε σε επαφή με τον ευρύτατο χώρο της Τεχνολογίας ώστε να κατανοήσετε την έννοια και τη σημασία της σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας.
  • Να καλλιεργήσετε δεξιότητες μέσω της κατασκευής διαφόρων αντικειμένων.
  • Να αποκτήσετε γνώσεις σχετικές με την επίλυση διαφόρων τεχνολογικών προβλημάτων
  • Να μάθετε να αξιοποιείτε τον Η/Υ και το Διαδίκτυο.

Σε αυτή λοιπόν τη σελίδα γίνεται μια προσπάθεια για την οργάνωση  των μαθημάτων της Τεχνολογίας των τριών τάξεων του 2ου Γυμνασίου Σητείας. Η ιστοσελίδα είναι ακόμη υπό κατασκευή και θα ενημερώνεται σταδιακά! Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα να είναι τουλάχιστον ικανοποιητικό!

Μια πολύ σημαντική πηγή πληροφοριών αποτελεί και η ιστοσελίδα του εκπαιδευτικού κ. Ηρακλή Ντούση.

Ακολουθούν βίντεο από την Έκθεση Τεχνολογίας 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Αθηνών 2018.