Δεκέμβριος 24, 2017

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ

1. Η «καραμέλα» είναι η ονομασία με την οποία βαφτίζει η παρέα ένα γατάκι που ο Μικρός Νικόλας-σημαίνον πρόσωπο της παρέας- παίρνει από τον μπακάλη της γειτονιάς του! Ο Νικόλας νιώθει την επιθυμία και την ανάγκη να υιοθετήσει το μικρό γατάκι χωρίς, ωστόσο, να υπολογίσει τις προθέσεις των γονιών του! Η μητέρα του είναι απόλυτη: «Στο σπίτι δεν μπαίνουν ζώα»! Αυτή είναι μια πρώτη ψυχρολουσία για τον Νικόλα! Αντεπιτίθεται στην απόλυτη στάση της μητέρας, λέγοντας πως οι γονείς των φίλων του θα δεχτούν να υιοθετήσουν το γατάκι! Η πραγματικότητα τον διαψεύδει! Σε κανένα σπίτι δεν βρίσκει φιλοξενία και θαλπωρή το γατάκι! Η ομάδα των παιδιών αναγκάζεται ν’ αναλάβει δράση! Το γατάκι θέλει χώρο και τροφή για να μπορέσει να μεγαλώσει σωστά! Τα παιδιά το τοποθετούν σε κούνια και κοντά στο μέρος που παίζουν, ώστε να μπορούν να το επιβλέπουν! Ένα σκυλί που γαβγίζει, χαλάει τα σχέδια! Το φοβισμένο γατάκι εξαφανίζεται και περιπλανιέται! Τα παιδιά ανησυχούν για την τύχη του και ξεκινούν μια μεγάλη προσπάθεια για να το εντοπίσουν! Τα καταφέρνουν και το παίρνουν στο σχολείο! Το γατάκι που δεν μπορεί να τηρήσει τους κανόνες συνομωσίας, κινείται ανεξέλεγκτα στους χώρους του σχολείου και τα κάνει όλα άνω κάτω! Μια δασκάλα παθαίνει αλλεργικό σοκ και ο διευθυντής δίνει εντολή να περιμαζέψει το γατάκι ο μπόγιας! Τα παιδιά ανησυχούν και απεύχονται μια τέτοια τύχη για την «Καραμέλα»! Λίγο πριν γίνει η κλήση στον μπόγια,, ένας δάσκαλος συγκινείται από το βλέμμα του ζώου και αναλαμβάνει να το υιοθετήσει! Αυτή η υιοθεσία είναι ανέλπιστη και τα παιδιά το πανηγυρίζουν αναλόγως!