Αύγουστος 28, 2017

Η ΜΑΓΙΣΣΑ ΣΑΜΠΡΙΝΑ

20170828_072527Η Σαμπρίνα είναι μια διχοτομημένη ύπαρξη! Είναι μισή μάγισσα και μισή άνθρωπος. Ζει με τις δυο θείες της και έχει κοντά της μια γάτα. Η διπλή της ταυτότητα δημιουργεί προβλήματα. Με τα μαγικά της μπορεί να καταστρέψει μια γέφυρα και να προκαλέσει δυστύχημα με τους μαθητές ενός σχολικού λεωφορείου. Ως άνθρωπος, οι συγκυρίες την ευνοούν! Καταφέρνει να σώσει τους μαθητές και τις μαθήτριες και ανακηρύσσεται σωτήρας! Σε μια άλλη περίπτωση, τα λανθασμένα μαγικά της λόγια προκαλούν ρήγμα σε ένα φράγμα! Προτού το νερό του φράγματος κατακλύσει την πόλη και πνίξει τους κατοίκους της, η Σαμπρίνα προλαβαίνει και ειδοποιεί τον κόσμο να εγκαταλείψει τα σπίτια και να ανέβει στα πιο ψηλά σημεία ενός βουνού!

Ως μισή μάγισσα, η Σαμπρίνα διαθέτει μια κλεψύδρα που την διευκολύνει να μεταβαίνει στο παρελθόν και στο   μέλλον! Η ίδια αντιδρά σε κάθε προσπάθεια «ηρωποίησης» της! Μπορεί να μεταβαίνει στο παρελθόν και να το τροποποοιεί προς όφελος του παρόντος, ωστόσο αρνείται ένα μέλλον όπου αποθεώνεται ως μέγιστη ευεργέτρια ! Στο συγκεκριμένο επεισόδιο που παρακολούθησα σήμερα, το παρελθόν είναι χρήσιμο μόνο στο μέτρο που η Σαμπρίνα μπορεί να τ’ αλλάξει! Το μέλλον είναι ανυπόφορο, επειδή η Σαμπρίνα σχεδόν λατρεύεται από τον κόσμο. Όλα τα παιδιά βαφτίζονται με το όνομά της, παντού υπάρχουν τ’ αγάλματα με το πρόσωπό της και τα μαγαζιά έχουν το όνομά της προς τιμήν της! Όλο αυτό που αντικρίζει η Σαμπρίνα την κάνει να νιώθει άσχημα! Τίποτε από αυτά δεν τ’ αξίζε! Επιθυμεί να επανέλθει στο παρόν και να βρει τ’ αγαπημένα της πρόσωπα. Ωραίο το ταξίδι στο Χρόνο, ωστόσο, προέχει η συναισθηματική ασφάλεια και η αγάπη των δικών της ανπροέχε στο παρόν!