Ιανουάριος 9, 2016

Η ΜΠΕΤΣΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

20160109_080735

20160109_080722

Στην πρωινή ζώνη της ΕΡΤ2 βλέπουμε την μικρή Μπέτσι με τους συμμαθητές της στο σχολείο. Τα παιδιά με τη συνδρομή της δασκάλας εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους για τους πλανήτες. Κάθε παιδί φοράει κάτι διακριτό ώστε να ξεχωρίζει ως διαφορετικός πλανήτης. Η δασκάλα προϊδεάζει τα παιδιά για την επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο.

Το ερέθισμα της μάθησης στο σχολείο επεκτείνεται και εκτός σχολείου. Η Μπέτσι μαζί με τους συμμαθητές της αποφασίζει να περάσει μια ολόκληρη νύχτα στην αυλή του σπιτιού της. Μέσα στο σκοτάδι ο ουράνιος θόλος θα είναι πιο εύκολα παρατηρήσιμος. Όλα τα παιδιά βρίσκουν την ιδέα της κατασκήνωσης συναρπαστική. Μόνο που λογαριάζουν χωρίς τους φόβους τους. Μπορεί να στήνουν ένα αντίσκηνο και να παρατηρούν, αλλά η νύχτα έχει σκοτάδι, περίεργους θορύβους και κάνει τη φαντασία των παιδιών να οργιάζει. Στο μυαλό τους στριφογυρνάει ο θρύλος του μεγάλου κόκκινου πετεινού. Συζητούν με λεπτομέρειες για τον μεγάλο κόκορα. Γι’ αυτόν αναφέρουν ότι διέθετε κοφτερό ράμφος, λαλούσε πρόωρα και οι άνθρωποι θυμωμένοι του πετούσαν πράγματα. Όλα αυτά μέχρι τη στιγμή που ο κόκορας αποφάσισε να μην λαλήσει και να μην φέρει την ανατολή του ήλιου. Τα παιδιά βιώνουν με τρόμο την ιδέα να μην ανατείλει ο ήλιος εξαιτίας του κόκκινου κόκορα! Ο φόβος γιγαντώνεται και οδηγεί τα παιδιά να εγκαταλείψουν την αυλή της Μπέτσι. Ο μόνος που παραμένει πιστός είναι ο Σκότι. Μαζί θα αντικρίσουν το ξημέρωμα και την μαγεία της ανατολής του ήλιου ! Για ένα τέτοιο βίωμα αξίζει να υπερνικήσουν τους φόβους τους και να  πραγματοποιήσουν τον κοινό τους στόχο.

20160109_080718