Απρίλιος 5, 2015

《ΜΠΟΥΛΙΑΣΗ》

Στο τραπέζι του καφέ είχε μαζευτεί μια ολιγομελή ομάδα που εκπροσωπούσε το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων ενός σχολείου. Η αρχική συζήτηση περιστράφηκε γύρω από οικονομικά ζητήματα που η επίλυσή τους συμβάλλει στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Προς το τέλος της συζήτησης, τέθηκε και το θέμα του σχολικού εκφοβισμού(η τηλεόραση όπως πάντα έχει τη δύναμη να καθιστά επίκαιρο το «αιωνίως επίκαιρο» και να προκαλεί υστερία και πανικό σε αυτούς που την παρακολουθούν).Μία εκ των κυριών, είπε ότι οι εντολές προς την κόρη της είναι σαφείς:《 Αν σε πειράξει κάποιος θα του δώσεις κλωτσιά στο καλάμι. Εάν δεις ότι αυτό είναι αναποτελεσματικό, θα στραφείς στα γεννητικά όργανα》.Σαν τελευταία λύση η κυρία(το plan b που λέμε!!!) πρότεινε την παρουσία της στο σχολείο αυτοπροσώπως, ώστε να 《καθαρίσει》και να επιβάλλει την τάξη. Από όσο διαπίστωσα, κανείς από τους παρευρισκομένους δεν εξέφρασε διαφωνία.

Για την《 Μπουλίαση》θα έχουμε την ευκαιρία να τα ξαναπούμε.