Δεκέμβριος 7, 2011

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΙΑ

Διάβαζα για έναν 17χρονο στην Γαλλία πως βίασε, σκότωσε και έκαψε ένα 13χρονο κορίτσι. Ο 17χρονος είχε υποπέσει και στο παρελθόν στο αδίκημα του βιασμού και οι εκπαιδευτικοί στο σχολείο γνώριζαν πως είχαν να κάνουν με έναν προβληματικό έφηβο! Βέβαια, εκ των υστέρων, όλοι γίνονται προφήτες και κατηγορούν την διοίκηση και τους καθηγητές του σχολείου πως δεν έκριναν σωστά την επικινδυνότητα του εφήβου και έτσι δεν συνέβαλλαν στην αποτροπή του στυγερού εγκλήματος. Στην πρόσφατη ειδησεογραφία έρχεται να προστεθεί η οπλοκατοχή και η απειλή με όπλο ενός μαθητή προς δύο άλλους συμμαθητές και την καθηγήτρια σε σχολείο στην Ζάκυνθο. Τα δύο περιστατικά μαζί με την μυθιστορηματική καταδίωξη του πολωνού μαθητή σε σχολείο της χώρας μας είναι γεγονότα που σίγουρα πρέπει να μας αφυπνίσουν.