Απρίλιος 18, 2011

Επισκέφτηκα τις προηγούμενες μέρες μια έκθεση φωτογραφίας και κοίταξα το βιβλίο επισκεπτών. Σε ένα τέτοιο βιβλίο δεν γράφουν πολλοί επισκέπτες αν και έχουν κάθε ευκαιρία να εκφράσουν τις εντυπώσεις από την έκθεση που μόλις παρακολούθησαν. Στα τελευταία σχόλια που υπήρχαν ήταν και ενός κοριτσιού -αν δεν κάνω λάθος- που έγραψε πως οι φωτογραφίες και ο τρόπος της παρουσίασής τους ήταν «λίγο βαρετά». Συνεχίζοντας, η μαθήτρια έσπευδε να συμπληρώσει πως το προτιμούσε από το σχολείο. Το σχολείο, φαντάζομαι,  θα το θεωρεί πολύ βαρετό.

Κατά καιρούς έχουν δημοσιευτεί έρευνες στις οποίες τα παιδιά διατυπώνουν τα παράπονά τους για το εκπαιδευτικό σύστημα. Τι είναι άραγε αυτό που κάνει τους μαθητές και τις μαθήτριες να δηλώνουν βαριεστημένοι;