Ταταρίδης Γιάννης

Σχετικά με τη διεκδίκηση αναδρομικών 13ου και 14ου μισθού

Ιαν 201929

Το Δ.Σ. της Α΄ Ε.Λ.Μ.Ε. Έβρου στη σημερινή του συνεδρίαση και λαμβάνοντας υπόψη

α) τη γνωμοδότηση της Α.Δ.Ε.Δ.Υ.

β) την ανακοίνωση της Ο.Λ.Μ.Ε.

κρίνει ότι σχετικά με τη διεκδίκηση αναδρομικών 13ου και 14ου μισθού δεν θα πάψουμε να διεκδικούμε πολιτική λύση και να αναδεικνύουμε τις ευθύνες της Κυβέρνησης που έως τώρα «κρύβεται» πίσω από αποφάσεις Δικαστηρίων και δεν αναλαμβάνει την πολιτική ευθύνη. Το συνδικαλιστικό κίνημα σε κάθε περίπτωση πέρα από την όποια έκβαση των δικαστικών αποφάσεων θα συνεχίζει να μάχεται ως αίτημα αιχμής για την διεκδίκηση των απωλειών των εργαζομένων και την επιστροφή των αναδρομικών.

Από εκεί και πέρα ενημερώνουμε τους συναδέλφους ότι η δικαστική διεκδίκηση των αναδρομικών αποτελεί ατομική απόφαση και παροτρύνουμε όσους συναδέλφους το επιθυμούν να υποβάλουν ομαδικές αγωγές σε επίπεδο Συλλόγου Διδασκόντων κάθε σχολικής μονάδας.

Ο Αντιπρόεδρος της Α΄ Ε.Λ.Μ.Ε. Έβρου

Ταταρίδης Γιάννης

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Σχετικά με τη διεκδίκηση αναδρομικών 13ου και 14ου μισθού”

1. 29 Ιανουαρίου, 2019 στις 19:32       ΤΑΤΑΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Έγραψε:

Η παραπάνω ανακοίνωση εστάλη στις σχολικές μονάδες το απόγευμα της 29ης/1/2019.